Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изводите от времето на тежки здравни кризи са събрани в три филма

Снимка: Pixabay

Във време на пандемия и в деня, в който беше отчетено, че починалите от коронавиурус са над 20 хиляди, бяха представени 3 филма, посветени на поуките от здравните кризи у нас. Лентите са образователни и освен много въпроси дават и много отговори на неяснотите.

Трите образователни филма са на фондация MyCentury и ни връщат във времето на тежки здравни кризи, с които България се е справяла и от които може да извлекат полезни уроци и за сегашната Covid-пандемия.

Какво можем да научим от архивите за някои от най-тежките здравни кризи в най-новата българска история? Има ли в днешния ден, доминирани от коронавируса, поуки от овладяването на вируса ХИВ и борбата срещу туберкулозата през 50-те години? Каква е ролята на здравните медиатори за справянето със здравни кризи сред маргинализирани групи? Отговори на тези въпроси можете да откриете в трите шестминутни ленти. Автори на филмите са журналистите Велислав Радев и Джанет Бари, които искат да предизвикат обществено обсъждане на проблемите на здравната култура у нас, за да бъдат включени тези теми в учебните програми.

Според Велислав Радев това са филми с разкази от първо лице, а той ги определя по-скоро като журналистически, а не толкова като документални. Известни учени са участвали като консултанти: 

"Филмите са направени с финансовата подкрепа на правителствата на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. Тези филми защо са здравни - защото в един момент ние започнахме да търсим начин да свържем тази история с днешната криза и започнахме както се започва от източниците - разказ от първо лице, свидетели на най-важните моменти на XX век. Ние се връщаме назад и нашата работа изследване от националната филмотека и също така други източници. Студия време има един изключително ценен документ за първите случаи на влизане на ХИВ в България. Филмите бяха подготвени като част от този проект, при подготовката участваха и академични учени.

Два от филмите са посветени на здравни кампании от близкото минало. Първият ни връща в 50-те години и разказва за туберкулозата и по-специално как България се е справила с жълтата гостенка:

Д-р Тонка Върлева, която представлява България в Глобалния фонд за борба срещу СПИН заяви, че у нас преди 80 години е имало ясна държавна политика и системен подход за справяне с туберкулозата:

"Със закон е регламентирано безплатното лечение на туберкулоза на всички български граждани и повсеместното ваксиниране. Това означава, че те са достигнали до всички - до най-малкото село и махала в България. По-късно към 2000 година има национални програми, които са финансово обезпечени за борба с туберкулозата. Имаме и подкрепа от Глобалния фонд като на практика Глобалният фонд кофинансираше изпълнението на Националните програми, които са ясно разписани в план за действие, финансов план и план за мониторинг.

Вторият филм е посветен на кампания срещу ХИВ с акцент върху факта, че през 80-те години у нас са тествани за недостатъчно проучения тогава вирус два милиона души:

Третият филм е посветен на медиаторите, които работят на терен в ромските общности. Лентата ни пренася в квартал „Кошарник“ на град Монтана и е заснета през пролетта. 

Филмите ще се разпространяват в платформата за дигитално образование на издателство „Просвета“.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл .

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48