Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бивш министър на външните работи на Испания ще дава показания за Брахим Гали

Аранча Гонсалес Лая
Снимка: @AranchaGlezLaya

Бившият министър на външните работи на Испания Аранча Гонсалес Лая е призована на разпит в качеството си на разследван по дело за незаконното влизане в страната на лидера на военната групировка "Полисарио" Брахим Гали на 18 април тази година. Приемането му в страната за лечение от тежък Covid-19 доведе до дипломатическа криза с Мароко и масово нахлуване на над 10 000 мигранти в Сеута.

Делото е образувано през май тази година, за да изясни дали има извършено престъпление от страна на правителството при приемането на Брахим Гали. През август на разпит бе привикан Камило Виларино, бивш началник на кабинета на министъра на външните работи, който е контактувал с генерал-лейтенант Франсиско Хавиер Фернандез преди кацането на самолета на Брахим Гали във военно-въздушната база на Сарагоса. Целта е била да се установи дали има прикриване на самоличността на пътника и дали са използвани фалшиви документи за влизането му в страната. Виларино е заявил, че е получил заповеди от министър Лая, за да улесни влизането на Гали и че тя е поискала "максимална дискретност, тъй като публичното оповестяване на пътуването може да причини щети на международните отношения на страната".

Установено е, че Гали не е минал през паспортна проверка и е откаран с линейка до болница, където е приет под името Мохамед Бенбатуш. По-късно напусна страната на 2 юни след като даде показания пред Националния съд по дело за геноцид срещу него. Правителството на Педро Санчес заяви готовност да сътрудничи на правосъдието за изясняването на фактите, а опозицията иска да знае дали външният министър е получил нареждане да допусне Гали в Испания и от кого.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Мадрид - 3 юни 2021 г.

В Испания смекчават ограниченията от днес

Властите в Испания смекчават ограниченията от днес. Баровете и нощните клубове ще могат да останат отворени вместо до 2 часа - до 6 сутринта. Маските на закрито обаче остават задължителни, а хората трябва да спазват необходимата дистанция. Масовите..

публикувано на 20.09.21 в 07:53

Испания отпуска ограничителните мерки

В Испания напредъкът в процеса на ваксинация (75% напълно ваксинирани) и намаляването на натрупаната честота по време на петата вълна на пандемията, която вече е 96 случая на 100 000 жители дава възможност на автономните региони да премахват все..

публикувано на 17.09.21 в 16:07
Педро Санчес (вдясно) и Пере Арагонес на срещата им в Мадрид, 29 юни 2021 г.

Важни преговори между лидерите на Испания и Каталуния в Барселона

В Барселона днес ще се проведе дълго чаканата среща между представители на централното правителство на Испания, начело с премиера Педро Санчес и регионалното на Каталуния, водено от премиера Пере Арагонес. Тази среща бе договорена още на 3..

публикувано на 15.09.21 в 10:26
Премиерът Педро Санчес обяви, че над 70% от испанците са напълно имунизирани срещу Covid-19

В Испания разрешиха поставянето на трета доза, 73% са напълно имунизирани

След подробен анализ в Испания бе разрешено на хората в "ситуация на сериозна имуносупресия", да получат трета доза от ваксина срещу COVID-19. Само през първата седмица на септември са ваксинирани повече от 102 000 души над 40-годишна възраст (102 175),..

публикувано на 10.09.21 в 15:48
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мястото на трагичния жп инцидент с десетки жертви през февруари 2023 г. в Гърция.

Гърция: Промени в жп транспорта след смъртоносната катастрофа край Лариса

Гръцкото правителство променя законодателството след протестите за железопътната катастрофа при Лариса през 2023 г., когато загинаха 57 души. Правителството внесе днес в парламента проектозакон, който изцяло променя наредбата за функциониране на..

публикувано на 28.04.25 в 10:39

Бури засегнаха фериботния трафик в Егейско море

Силни бури в Егейско море засегнаха фериботния трафик. Има затворени пристанища. На котва остават фериботите от пристанищата Пирея, Рафина и Лаврио. Част от островите остават без корабна връзка вероятно за два дни,според прогнозата на синоптиците...

публикувано на 28.04.25 в 10:21

Екатерина Баксанова: Липсва последователна наказателна политика в държавата

Липсва последователна наказателна политика в държавата. Това отбеляза пред БНР Екатерина Баксанова, Правна програма на Института за пазарна икономика. Днес пред Съдебната палата се провежда пореден протест на родители, загубили децата си на..

публикувано на 28.04.25 в 10:20

Доц. Жана Попова: Тениската на Киселова отвори скандал, време е НС да го превърне в закони

"Няма никакъв проблем да се случи този скандал. Даже скандалът е хубаво нещо в такава ситуация – не само за да отвори дискусия, но да отвори и законите ". Това коментира пред БНР доц. Жана Попова от Факултета по журналистика и масова..

публикувано на 28.04.25 в 10:15
Паметникът на Екзарх Йосиф в Ловеч

В Художествената галерия в Ловеч ще бъде открита изложба за живота и делото на екзарх Йосиф

В Художествената галерия в Ловеч тази вечер ще бъде открита изложба посветена на живота и делото на екзарх Йосиф Първи по повод 185 години от рождението му и 155 години от  създаването на българската екзархия. Изложбата е подготвена от..

публикувано на 28.04.25 в 10:03

Световен ден по безопасност и здраве при работа

КНСБ отбелязва Международният ден в памет на загиналите и пострадалите работници при трудови злополуки и Световният ден по безопасност и здраве при работа. Тази година акцентът е върху въздействието на изкуствения интелект и дигитализацията...

публикувано на 28.04.25 в 09:52

Историята на "Зоро" по музика на "Джипси кингс" и Джон Камерън

Интересно заглавие разнообразява афиша на Русенската опера и с него кани в залата любителите на мюзикъла - най-модерния жанр в последните десетина години. Това е историята на "Зоро" по музика на "Джипси кингс" и Джон Камерън. Бълбукащо..

публикувано на 28.04.25 в 09:52