Как обявяването на Независимостта е отразено в излизалите преди 113 години вестници. Повече от 200 са периодичните издания, които се печатат в България по онова време.
Материалите са подредени хронологично, а вестниците – по азбучен ред. Отбелязва се, че събитието е било във фокуса на всички излизащи по това време вестници и големият обем на статиите налага те да бъдат представени подборно, като са включени само около 150. Подбрани са материали от 10 вестника на различни политически партии. Преобладаващи са статиите, препечатани от чуждата преса, която следи събитията на Балканите с особено внимание.
"Извън обема на това издание на БАН, в Националната библиотека също има оргомно количество архив от вестници, излизали преди 113 години и отразили акта на Независимостта. Повече от 200 са периодичните издания, каза пред БНР д-р Руслан Иванов, главен архивист от българския исторически архив в Националната библиотека:
Руслан Иванов обобщава, че Независимостта е отразена доста подробно в печата в онези години, но са различни гледните точки – вестниците са властта хвалят, а тези на опозицията – не пропускат хапливи критики.
Чуждата пресата също отделя не малко внимание на акта на Независимостта. Първото в света илюстрирано седмично списание The Illustrated London News в броевете си от 10 и 17 октомври пише следната информация:
"Княз Фердинанд е провъзгласен за цар при обявяването на независимостта на България в старата църква „Свети Четиридесет Мъченици“ в Търново, а след това и на Хисар, където е била древната крепост, в която са живели българските царе. От това място е снимката, на която са новият цар, министър-председателят Александър Малинов и цялото правитество, както и председателят на Народното събрание Христо Славейков".
Още по темата в звуковия файл.
През изминалата нощ отново бяха регистрирани чужди дронове над територията на НАТО, този път в небето над Норвегия. Затворено е било летище Брьоньойсун в централната част на страната. НАТО засилва бдителността в Балтийско море след инцидентите с дронове в Дания Самолети на гражданската авиация са били пренасочени от летището в..
Очаква се днес да бъде обявен графикът, по който ще бъде спирано поетапно топлоподаването в столичния квартал "Дружба 2", в рамките на планирания 90-дневен ремонт на мрежата, който ще започне на 2 октомври. От дружеството съобщиха, че първоначално услугата ще бъде преустановена за 2-3 дни, но в края на миналата седмица стана ясно, че това..
На вчерашните избори в Молдова при обработени близо 100 процента от протоколите, победител е проевропейската Партия на действието и солидарността. Формацията, основана от президента Мая Санду, получава близо 50 на сто от гласовете. Това означава, че партията ще има мнозинство в 101-местния парламент. На второ място е опозиционният "Патриотичен..
Сградата на училището в село Малка Арда, община Баните, се преустройва в център за две нови социални услуги - дневна грижа за хора с увреждания и резидентна грижа за хора с психични разстройства. Сградата е затворена преди повече от 20 години и е силно повредена. Тя ще бъде върната към нов живот, защото в момента се преустройва и ще се..
Годишен профилактичен преглед на сърцето след 45-годишна възраст за мъжете и след 50-годишна възраст за жените, препоръчват кардиолози у нас. Повод е Световният ден на сърцето, който ще бъде отбелязан с различни кампании и събития в цялата страна. Тази година мото на международната инициатива е "В ритъма на сърцето", а глобалната цел на..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху ще разговаря днес във Вашингтон с американския президент Доналд Тръмп. Това е четвъртата среща между двамата от завръщането на Тръмп в Белия дом през януари. В центъра на срещата Доналд Тръмп - Бенямин Нетаняху е нов план за прекратяване на продължаващата почти две години война в ивицата Газа. Американският..
Червен код за проливни дъждове предизвика отмяна на учебни занятия във Валенсия и още няколко града. Метеоролозите прогнозират валежи до 300 литра на квадратен метър. Бурята „Габриел“ достигна Испания и властите предупредиха населението във Валенсия и Южна Каталуния със съобщения до мобилните телефони. Жителите на тези райони не трябва да предприемат..
Чехословакия беше научното страшилище на волейбола в света от средата на миналия век . Това каза в предаването "Събота 150" Асен Минчев, един от..
Когато става дума за власт, пари и политика, интелигентните хора не биват допуснати. Много интелигентни хора нямат политическо представителство, нямат..
"Възраждане“ внесе искане в Европейския съд в Люксембург за анулиране на приемането на България в еврозоната от януари 2026 година и това е..