Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Николов: При розите у нас отдавна не е розово

Държавата стимулира непроизводството и липсата на грижа в розовите насаждения, казва председателят на Асоциацията на розопроизводителите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

При розите в България отдавна няма нищо розово, казва Христо Николов, председател на Националната асоциация на розопроизводителите. Розопроизводителите не откриват своя сектор в разпределението на определените допълнителни 85 милиона лева за земеделие.

„Ние сме извън този бюджет, въпреки че като браншова асоциация ние и наши представители подкрепихме исканията на целия сектор земеделие, бяхме част от хората, които се бориха да бъде договорен този допълнителен бюджет, но в крайна сметка виждаме, че в него няма предвидени средства за нас“, обясни пред БНР Христо Николов.

„Онзи принцип, че на бебето му дават храна, когато плаче, не би трябвало да се отнася за сериозни въпроси като земеделието“, коментира той в предаването „Преди всички“.

Двата милиона, които Министерството на земеделието е отделило за розопроизводителите, нямат никакво отношение към актуализацията на бюджета и необходимостта от подпомагане като антикризисна Covid мярка, уточни Николов. По думите му въпросните 2 милиона ще бъдат разпределени сред стопани, които не са реколтирали и не са продали реколтата си.

Тоест обезщетение на тези, които не са влезли в кампания и които не са работили. От министерството пропускат факта, че няколкостотин стопани влязоха в кампания, бориха се с трудностите, внасяха данъци и въпреки това не можаха да приберат цялата си реколта и да реализират нормални количества и да имат нормални доходи.“

Христо Николов припомни, че при тях също е имало и поражения от градушките, за които нищо не е било предвидено, „а сега министерството иска да раздаде 15 милиона обезщетения за пострадалите от градушки плодове и зеленчуци“.

Ако ще обезщетяваме някого за градушки, нека обезщетяваме всички, призова той. Според него е престъпление публични средства да се изплатят за пострадали от градушки, които не са си направили труда да се застраховат, след като има държавен финансов инструмент за застраховане.

Сектор розопроизводство ангажира кампанийно над 40 хиляди души, има голям социален ефект и е доказано пострадал, подчерта Христо Николов.

„Този сектор не го обезщетяваш, а декларираш, че ще изплащаш обезщетение за лозарите, за гроздопроизводство, при положение, че те тази година ще имат може би най-добрата реколта от последните 7-8 години, при положение, че цената на гроздето е най-високата от 7-8 години насам. За какво ще ги обезщетяваме?“

Христо Николов прогнозира, че „следващите няколко години в розопроизводството ще бъдат катастрофални“.

Държавата стимулира непроизводството и липсата на грижа в розовите насаждения за сметка на съвестните стопани, обобщи Николов.

Той е категоричен, че занемаряването на розовите градини рязко и с геометрична прогресия води да развитието на неприятели и на болести.

„В момента създаваме местообитания на неприятели и на болести, като изоставяме огромни на брой и немалки като площ полета с маслодайна роза.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03