Могат ли генетичните тестове за предразположеност към рак на яйчниците да спасяват живот?
Всяка година у нас диагнозата „рак на яйчниците“ чуват над 800 жени. „Тихият убиец“, както често го наричат, отнема живота на около 400 жени годишно.
Само 50% от засегнатите от болестта по света успяват да преминат критичната бариера на 5-годишната преживяемост след поставянето на диагнозата, казва проф. Радка Кънева, ръководител на център по Молекулна медицина в Медицински университет София.
„Проблемът е в късното диагностициране поради липсата на симптоматика. Препоръчвам всички жени, особено след навършване на 50 години, да извършват редовно профилактични гинекологични прегледи. Рисковите фактори са хормонална терапия след менопауза, дълготрайна употреба на противозачатъчни, фамилна история“.
Станислава Карабельова е една от жените, които чуват диагнозата „рак“ преди няколко години.
„На 29 години разбрах, че имам карцином в лявата гърда. Имах метастази, подложих се на операция, на тежка химиотерапия. Възстанових се. Мина време. Предвид на това, че направихме генетични изследвания, се оказа, че съм родствено обременена, установи се, че имам мутация. Означава, че след това можеш да получиш тумор или в другата гърда, или в яйчниците“.
За доказване на генетична обремененост или генна мутация науката предлага така наречените „генетични тестове“. Генетичното изследване не се поема от Здравната каса, дори и за жените с фамилна обремененост. Всяка пациентка сама заплаща за него. Резултатите излизат след няколко седмици. Именно това изследване доказва, че Станислава е с генна мутация.
„След девет години болестта се завърна, този път с рак на яйчниците... Към този момент всичко е наред“.
В България ракът на яйчниците е на пето място по заболеваемост и на шесто по смъртност. Проф. Кънева е убедена, че превенцията дава шанс.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Конституционният съд в Румъния потвърди резултатите от провелия се на 24 ноември първи тур на президентските избори. След това решение остава насрочения за 8 декември балотаж, на който ще се явяват националистът Калин Джорджеску и лидерката на десноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния“ Елена Ласкони. КС на Румъния решава на 2-ри..
Във Франция крайната левица и крайната десница обявиха, че ще внесат в парламента искане за вот на недоверие на правителството на малцинството, начело с Мишел Барние. Партиите "Непокорна Франция" на Жан-Люк Меланшон, плюс останалите 3 в лявата коалиция Нов Народен фронт и "Национален сбор" на Марин льо Пен не можаха да накарат премиера Барние да отмени..
От БСП - Обединена левица канят на обща среща утре всички парламентарни групи, без ДПС - Ново начало, съобщиха от пресцентъра на социалистите. От левицата изразяват готовност да организират тази обща среща във вторник, в удобно за шестте формации време. "Очакваме Вашия отговор, както и състава на Вашите преговорни екипи", гласи съобщението...
Работници в девет завода в Германия на автомобилната група "Фолксваген" (Volkswagen) проведоха днес двучасови стачки в девет завода в Германия, за да подчертаят несъгласието си с планираните съкращенията на заплатите и затварянето на фабрики, които според компанията са необходими, предаде "Асошиейтед прес". Работа спря и основният завод на..
На днешното заседание на Централния наказателен съд в Лондон, където е в ход процеса срещу шестимата български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, основно внимание бе отделено на плановете за примамване на българския раследващ журналист Христо Грозев от "Белингкат“. Според британския съд добре организиран шпионски кръг е..
Проблемът в Грузия е породен по-скоро от вътрешнополитически обстоятелства. Това заяви пред БНР журналистът Анатоли Стайков. Грузия има нужда от много силна и недвусмислена подкрепа от Европа, за да не попадне под контрола на Русия. С този призив се обърна грузинската президентка Саломе Зурабишвили към Европейския съюз след четвъртата нощ..
Министерството на финансите очаква минимални свиване на дефицита през ноември спрямо октомври, показват предварителните данни. Според тях хазната е на минус с 3,7 милиарда лева при близо четири милиарда лева дефицит през октомври. МФ: Бюджетен дефицит от 3,9648 млрд. лева към края на октомври В началото на всеки месец от Министерството на..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..