Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отпуснатите 60 милиона лева за сектора авиация не помагат на бранша

Снимка: БГНЕС

Авиационният бранш изпрати до институциите, включително и до президента призив, че е подминат от помощите за Covid-19. Те смятат, че между двете четения на актуализацията на бюджета са били променени условията за финансиране, без това официално да е съгласувано с представители на сектора. От Асоциацията на Българската авиационна индустрия казват, че осигурените 60 милиона лева за погасяване на задължения към банки, оперативен лизинг и други са от добрия им период преди 31 декември 2019 година.
Анелия Маринова   Снимка: личен архив

"Поводът за писмото беше тази изненадваща промяна в критериите за разпределяне на държавната помощ за бизнеса. Ние месеци наред се опитваме да договорим някаква финансова подкрепа за авиационния бранш, който в световен мащаб е сред най-пострадалите сектори като резултат от коронакризата. След много срещи с министерството на  финансите, министерството на транспорта  беше определена първоначално една сума от 30 милиона лева. В процеса на обсъждане и гласуване на проектозакона в Народното събрание между първо и второ четене е взето решение сумата да бъде 60 милиона лева, т.е. цялата сума, намираща се по сметките на Летище София да бъде отделена в помощ на въздушния бранш, но изненадващо критериите, които са записани отнасят тази помощ към плащане на задължения към края на  2019 година", каза за БНР Анелия Маринова – представител на Асоциацията на Българската авиационна индустрия и на един от превозвачите..

По думите ѝ това означава, че държавата отпуска средства на авиокомпании, които да покрият свои задължения, възникнали в предковидната 2019 година.

„Проблемите в сектора започнаха в началото на 2020 година,  тя беше катастрофална и на практика така записани критериите в закона дават възможност на авиокомпании, които по някакви търговски ли други причини са натрупали задължения към края на добрата 2019 да покрият тези задължения, но по никакъв начин не помага на бранша за всичко, което се натрупа и което доведе почти до фалит по-голяма част от фирмите в сектора“.

Асоциацията настоява тази помощ да бъде отнесена към реално настъпилите драматични последици, които са в рамките на 2020 и 2021 година.

.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21