Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карлес Пучдемон е бил арестуван в Сардиния

Карлес Пучдемон
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Италианската полиция арестува в Сардиния бившия премиер на Каталуния и настоящ евродепутат Карлес Пучдемон, който от 2017 година се укрива в чужбина. Задържането му е на базата на издадената европейска заповед за арест.

Карлес Пучдемон избяга от Испания в Брюксел веднага след провеждането на незаконния референдум за независимост на Каталуния през октомври 2017 година заедно с още пет негови съветници. На 25 март 2018 година Пучдемон бе задържан на границата между Дания и Германия от граничните власти и остана 13 дни в ареста, докато германският съд реши, че няма основателна причина и го пусна под гаранция от 75 хиляди евро. Заедно с Тони Комин и Клара Понсати през май 2019 година бяха избрани за членове на Европейския парламент и получиха имунитет. 

На 9 март тази година по искане на Испания Европейският парламент свали имунитета им, а на 31 юли Съдът на Европейския съюз им го отне окончателно след дълго обжалване от тяхна страна. Сега италианските власти са арестували Пучдемон на базата на Европейска заповед за арест, издадена от съдията от Върховния съд на Испания Пабло Ларена. 

Адвокатът му обвини Испания, че "провокира ареста на член на Европейския парламент от страна членка на Европейския съюз" и заяви, че "арестът му ще продължи няколко часа, но срамът на Испания ще остане в историята".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Карлес Пучдемон

Европейският съд отне имунитета на Карлес Пучдемон

Съдът на Европейския съюз отне парламентарния имунитет на бившия регионален премиер на Каталуния Карлес Пучдемон и на евродепутатите Тони Комин и Карла Понсати, които избягаха от испанското правосъдие в Белгия и Шотландия. Решението идва, след като на 2..

публикувано на 31.07.21 в 02:53
Пучдемон в началото на срещата с лидери на свободните каталунски сепаратисти в Каса де ла Република Каталана във Ватерло, Белгия, 7 юли 2021 г.

Националният съд на Испания оправда гардовете на Карлес Пучдемон

Испанският Национален съд оправда двамата агенти от Каталунската полиция, които са придружавали бившия регионален премиер Карлес Пучдемон по време на ареста му в Германия през 2018 година. Според съдията по делото действията им не представляват..

публикувано на 26.07.21 в 10:42
Карлос Пучдемон

Карлос Пучдемон и Пере Арагонес се споразумяха за коалиционно правителство в Каталуния

„Републиканската лява партия на Каталуния” на Пере Арагонес и „Заедно за Каталуния” на Карлос Пучдемон постигнаха през уикенда споразумение за съставяне на коалиционно правителство. Това се случва 3 месеца след предсрочните парламентарни избори в..

публикувано на 17.05.21 в 17:24
Карлес Пучдемон пред ЕП преди първото му участие като евродепутат

Пучдемон стана официално евродепутат

Каталунският сепаратистки лидер Карлес Пучдемон пристигна днес в Европейския парламент и обвини Испания в неспазване на върховенството на закона. След като Съдът на Европейския съюз обяви, че той може да заеме мястото си като евродепутат,..

публикувано на 13.01.20 в 16:48
Карлес Пучдемон

Испанският съд поиска ЕП да свали имунитета на Карлес Пучдемон и Тони Комин

Испанският Върховен съд поиска официално Европейският парламент да свали депутатския имунитет на каталунските сепаратистки лидери Карлес Пучдемон и Тони Комин, предаде Ройтерс. Съдът запазва искането си към белгийските власти да арестуват и предадат..

публикувано на 10.01.20 в 19:56
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силно земетресение в руския Далечен изток предизвика цунами в Тихия океан

Земетресение с магнитуд 8,7 по "Рихтер" разлюля руския полуостров Камчатка, съобщи Американският геологичен институт. Според системата за предупреждение за цунами в следващите часове са възможни опасни вълни по крайбрежието на Русия и Япония...

обновено на 30.07.25 в 04:51

Започна евакуация на жителите на село Плоски заради пожара в района

Започна евакуация на жителите на село Плоски, в района на Сандански, заради реалната опасност пожарът да навлезе в селото, потвърди на БНР областният управител на Благоевград Георги Динев.  Два часа след като жителите на село Плоски получиха..

публикувано на 30.07.25 в 01:17
Пожарът над село Плоски

Вятърът отново разпали пожара над село Плоски

Вой на сирена и предупреждение за силно задимяване чрез системата BG ALЕRT извади хората от село Плоски на площада, а вятърът разпали отново пожара в близката гора.  Вятърът е разпалил отново гората над село Плоски, като за минути пожарът е станал..

публикувано на 29.07.25 в 23:58

Запръстяват площадката при ТЕЦ "Бобов дол", където се запалиха вагони със слама

Продължава гасенето на балите със слама, които пламнаха преди три дни на площадката на ТЕЦ "Бобов дол".  Прави се запръстяване на площадката, където се подпалиха вагоните, каза за БНР началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на..

публикувано на 29.07.25 в 21:00
Доналд Тръмп

Тръмп потвърди новия краен срок от 10 дни за Русия да постигне примирие с Украйна

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди във вторник, че новият му краен срок за Русия да постигне споразумение с Украйна е десет дни, считано от днес, съобщават Ройтерс и Блумбърг. "Десет дни от днес... и тогава, знаете ли, ще..

публикувано на 29.07.25 в 20:59
На заседанието на Комисията по образованието и науката в Народното събрание - 29 юли 2025 г.

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование на дневен ред в ресорната комисия

Парламентарната комисия по образованието обсъди на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забраняват мобилните телефони в училище и се въвежда избираем час по възпитание и ценности.  Промени в Закона за..

публикувано на 29.07.25 в 20:31
Алваро Гарсия Ортис, главен прокурор на Испания

В Испания започва съдебен процес срещу главния прокурор на страната

Върховният съд на Испания потвърди започването на съдебен процес срещу главния прокурор на страната. Алваро Гарсия Ортис е обвинен за изтичане на конфиденциална информация по дело за данъчна измама. Според тримата магистрати от Апелативната..

публикувано на 29.07.25 в 20:26