„Де е България?“, най-новата кампания на фондация „Българска памет“, е с фокус върху българи, които живеят извън пределите на родината, но не са емигранти.
Кампанията цели да разкаже интересни истории на българи от историческата ни диаспора, впечатленията им от родината, в която не са израснали, но смятат за своя, и деликатно да напомни на държавата и институциите, че съществува и една друга България с хора, които носят самосъзнанието на българи.
На сайта си фондацията публикува информация за най-големите български общности, които се намират в Украйна, Молдова, Сърбия, Република Северна Македония и Албания. Цитирани са и неофициални данни, с които „Българска памет“ разполага от наши сънародници в тези държави. Например в Молдова българската общност наброява 65 000 души, което е 2% от населението на страната. В Украйна според последното преброяване отпреди 20 години етническите българите са малко над 200 000, а по неофициални данни са над 300 000. В Сърбия официалната статистика признава 18 000 етнически българи, но неофициално се говори за 60 000. В Република Северна Македония с български паспорти в страната са 120 000, а в Албания в районите с преобладаващо българско население живеят около 30 000 души, но неофициалните данни сочат двойно повече.
„Де е България?“ е социално-информационна кампания, която ще продължи до живот, казва основателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски:
„Бидейки в демографска криза, която граничи с катастрофа, ние трябва да имаме предвид тези българи. А и не само заради това. Те са неразделна част от нашия живот, за която трябва да се грижим, както за хората тук, в България. Кампанията цели да информира за това как ние работим за реинтеграция на българската диаспора по европейски модел. Продължаваме с образователните семинари, битката за училище в Украйна. В Молдова има университети, които сме длъжни да поддържаме. За Македония да не говорим, за Албания. Апелът на кампанията освен към нашето общество е и към българската политическа класа. Да загърби неглижирането от миналото“.
Мирослав Костадинов е един от хората, включени в кампанията „Де е България?“. Той е на 27 години от Босилеград, завършил е медицина у нас и вече упражнява лекарската професия в София:
„От 2019 година съм специализант по ортопедия и травматология в болница „Света София“. Мечтата ми е да живея тук. Още от малък съм възпитан в този дух, така съм научен, че въпреки че не съм роден в България, аз съм българин“.
Мирослав има български паспорт от осем години, но е чакал за документите близо четири.
Виктория Марчева е на 28 години, родена и отраснала в Украйна, но без български паспорт. Разпространява българското в Кипър, където в момента живее със семейството си. Висшето си образование е завършила в Музикалната академия в София - оперно пеене:
„В Кипър преподавам пиано, пеене, ръководя вокална група в българското училище „Никола Вапцаров" в Никозия. Преподавам на малки деца музикална подготовка. Музикален ръководител съм в детска градина. Опитвам се да предам на децата любовта към българското“.
Виктория няма българско гражданско, а само украинско. Смята да кандидатства за кипърско, но твърди, че се чувства българка, защото когато живееш в различни държави и познаваш толкова много култури, в един момент всичко се съчетава в едно, а гражданството не определя не определя какъв си.
Българското национално радио е медиен партньор на инициативата.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Сирийските въоръжени сили в град Алепо обявиха днес "временно изтегляне на войските", за да подготвят контраофанзива срещу "терористите", предаде Ройтерс. Военните заявиха, че изтеглянето е част от усилията за прегрупиране преди пристигането на подкрепления за започване на контранастъпление. Военните добавиха също, че през последните няколко дни..
Евентуална номинация на лидера на партия "Демократи за Силна България" Атанас Атанасов за председател на 51-ото НС може да разреши кризата и да отпуши работата на парламента. ДСБ издига кандидатурата на Атанас Атанасов за председател на НС Това заяви за БНР Ивайло Мирчев от "Да, България", които са коалиционен партньор на ДСБ...
Израелските военни съобщиха, че са нанесли удари по "военна инфраструктура" на границата между Сирия и Ливан, използвана от "Хизбула" за контрабанда на оръжие в нарушение на споразумението за прекратяване на огъня. Според Израел контрабандата е станала "след влизането в сила на споразумението за прекратяване на огъня". А при израелски..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство. Няма маса за преговори. Искаме маса за преговори , но се надяваме да се водят по логичен начин, по правилата на политиката." Това заяви пред БНР Тома Биков от ГЕРБ. Той беше категоричен, че..
Косово засили днес мерките за сигурност около критичната инфраструктура на страната като мостове, трансформатори и други обекти, след експлозията в ключов канал, захранващ две от основните електроцентрали на държавата, докато съседна Сърбия отхвърли обвиненията, че е организирала взрива, съобщава Франс прес. Експлозията стана в петък близо до град Зубин..
Новият състав на Европейската комисия официално стъпва в длъжност утре, след като в сряда евродепутатите я одобриха. Подкрепата за новия екип на Урсула фон дер Лайен за втория й мандат обаче не дойде лесно и беше предхождана от няколкоседмични вътрешнополитически борби в Брюксел между левите и десните групи . „ Да намираме начини да..
На територията на област Благоевград падналия сняг е причинил прекъсване на работата на 20-киловолтов електропровод в района на прохода "Предел", който захранва туристическите бази в голямо голф игрище, хотелите в района и Катарино. Работи се по отстранявания на аварията. В другите общини на областта е имало кратки прекъсвания, но..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..