Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Чиловите дни в Славейно почетоха паметта на проф. Константин Чилов

д-р Тотко Найденов
Снимка: Георги Нейков, БНР

 

"По традиция в съботен ден точно в 12 часа откриваме традиционните Чилови дни, които създадохме през 1998 г. с подкрепата на Лекарския съюз и на Министерството на здравеопазването, като преди бяха много по-многолюдни тези Чилови дни. Идваха много колеги от цялата страна, но вече са малко по-редуцирани. Преминават въпреки всичко много тържествено благодарение на кметското настоятелство на село Славейно", каза за БНР д-р Тотко Найденов, който организира Чиловите дни в смолянското село  Славейно.

Тази година с наградата "Проф.Чилов" ще бъдат удостоени двама души - проф.Атанас Кондурджиев, който е интернист, кардиолог и нефролог в Университетска болница "Св. Иван Рилски" в София и проф. Марияна Мурджева - микробиолог, която е директор на Медицинския университет, началник на Катедрата по микробиология. Тази награда се дава от името на здравния министър, председателя на Лекарския съюз, председателя на БАН, от вестник "Български лекар" една грамота, която е морална награда.

"Искам да кажа няколко думи за проф. Чилов, който умира съвсем млад - 57-годишен, но никой български лекар не е оставил толкова трудове научни като него. Той е писал по всички области на вътрешната медицина, абсолютно всички - кардиология, пулмология, гастроентерология, хепатология, нефрология, хематология, еднокринология, храненето, и е създател на Българската академична лаборатория. Повече от трудовете му са на немски, той е завършил във Виена. За съжаление умира твърде млад, без да остави поколение и честваме неговото дело и неговата памет. На тази среща ще призовем нашите сънародници, които са преболедували от Covid-19, които са прекарали лъче и химиотерапия по някое онкозаболяване, които са под стрес, че най-доброто място за възстановяване и укрепване на здравето са Родопите, с техния отрицателно йонизиран боров въздух, с питателната им калорична и здравословна храна, и с най-слънчевите хора, които аз познавам", допълни в предаването "Закуска на тревата" д-р Тотко Найденов.

Той съобщи, че е изпратил писмо до МС, в което предлага правителството да отпусне стипендии на сирачетата на лекари, починали заради коронвируса.

"Те са като бойци загинали на фронта за защита на отечеството, нямам засега отговор. Все се надявам, че бъдещото постоянно правителство ще вземе предвид. Това са съвсем малко деца, които заслужават подкрепа от държавата, защото бащите и майките им са загинали като войници на фронта. Казвам го без преувеличение. Става като празник за цялото село. И от околните села идват хора, но този път сигурно ще се държим на разстояние, няма да се ръкуваме, но най-важното е, че ще почетем делото на проф. Константин Чилов“.

Цялото интервю можете да чуете  в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15