Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Задава ли се решение на кризата със заседналия край Камен бряг кораб

Снимка: БГНЕС

Престъпно бездействие на институционално ниво“ – така описа реакциите след засядането на товарен кораб край Камен бряг Борислав Сандов от ДБ („Зелено движение“). В интервю за БНР той посочи, че има разписани законови действия и мерки, които не са били изпълнени, а времето напредва драматично.

„Сега, в момента там е пусто и празно. Екипажът продължава да стои на кораба. Корабът – необезопасен“, описа картината Сандов в предаването „Преди всички“.

Борислав Сандов предупреди, че това ще бъде екологична бомба и опроверга твърденията, че няма екозаплаха от товара на кораба.

Там е люпилня. Там е пълно с малки риби. Там има огромно биоразнообразие.“

Ще бъде унищожена както жътвата на рибарите в доста голям периметър, така и условията за развитие на туризъм, изтъкна Сандов.

Екологичните щети могат да бъдат много сериозни и могат да стигнат доста голям периметър във времето.“

„Пробите, които ние сме взели - очакваме днес резултати“, поясни още Сандов.

Във всяка друга държава с акватория при такава случка щеше да има още от първия ден хора и лодки, нещо на море, подчерта той и добави, че корабът стои неохраняем.

Сандов нарече случващото се абсурдно и отбеляза, че директорът на „Морска администрация“ не може да бъде вдигнат от дивана, за да започне да работи онова, което му е вменено по закон.

Ролята на мениджъра на кораба и застрахователите е водеща. Те трябва да поемат инициативата, за да се уреди този казус, коментира пред БНР Андриан Вълчев, капитан далечни плавания и експерт по корабно застраховане.

Разходите по спасяването на кораба и довършването на рейса са за застрахователите, уточни той.

„В интернет намерих данни за този кораб. На мен ми изглежда всичко добре направено. В Холандия е строен, 1989 г. Наблюдението върху експлоатацията на кораба се осъществява от индийския корабен регистър.“

Вълчев заяви, че всички морски застраховки покриват риска при грешка на екипажа.

„Тоест тук застрахователят не може изобщо да има претенции.“

Обезпечението за плащане на разходи на държавата е в ръцете на държавата, каза още експертът.

Ако не се плати, държавата конфискува товара и кораба.“

Андриан Вълчев смята, че държавата трябва да действа решително.

Своята гледна точка пред БНР представи и Димитър Димитров, заместник-председател на Асоциацията на морските капитани.

Според него „товарът е с по-висока стойност от кораба, най-вероятно“, защото плавателният съд е стар.

Държавата не е бездействала, посочи Димитров.

„Мерки са предприети, включително и преди засядането, ако проследите нещата. Има и други такива случаи – поради небрежност на екипажа, корабът тръгва в грешна посока.“

Такива случаи има много, заяви Димитър Димитров и даде пример с гръцки кораб край бреговете на Ирландия.

Ако се действа прибързано, възможно е катастрофата да настъпи по-бързо.“

Специалистът допълни, че „2 хиляди тона не могат да се разтоварят с гумени лодки по никакъв начин“, каквито версии бяха тиражирани.

Трите мнения чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50