Проф. Сербезова: Няма гъвкави правила за предписване на безплатни Covid лекарства
„Знаете, че в началото на пандемията имаше проблем с достъпа на пациентите до личните лекари, сега вероятно МЗ иска да облекчи пък болниците от голям наплив от пациенти с коронавирус, за да не се получи претоварване. Тоест те са водени от добри намерения като цяло.
Но тук виждаме и липсата на цялостен холистичен подход на управление на системата на здравеопазването. Знаете, че ние сме страната с най-лошите здравни показатели – по смъртност от социално значими заболявания. Така е и с управлението на пандемията . Липсва цялостно мислене за управление на здравната система. За да имаме добри здравни резултати, на първо място ключово е да имаме мотивирано доверие. Между участниците в цялата система“, заяви още проф. Сербезова.
По думите и зад границата студентите по медицина, фармация и здравни грижи имат съвместни занятия по медицина, за да разберат, че всички те са еднакво важни за здравето на пациента.
„Известно е по данни на СЗО, че всеки втори пациент с хронично заболяване приема лекарствата си неправилно. Това води до неефективно лечение. И така пропускайки момента да инвестираме във фармацевтична грижа, се насочваме към по-скъпи лечения у нас.
Ние сме свикнали да инвестираме и да обезпечим началото на процеса, без да помислим неговия край – и без за обезпечим получаването на най-важните резултати.
В конклетния случай с лекарствата, изписвани от т.нар. Covid зони, не сме помислили как пациентът да си получи лекарствата на едно място, в една аптека. Сега в конкретния случай те се изписват с електронна рецепта и трябва да се осигурят само през една аптека. Така може да не успее пациентът да си вземе всички нужни медикаменти или пък ще трябва да си ги плати...“, обясни още председателят на БФС.
Проф. Сербезова подчерта, че това е така, защото от години дейностите, по които се преговаря между НЗОК и БФС са фокусирани върху лекарствения продукт, а не върху фармацевтичната грижа. Това е също част от това ограничено управленско мислене, защото лекаственият продукт не е обиконовена стока. Този продук може да ни навреди, може и да ни помогне.
В разумния свят, където се гледа по-всеобхватно на управлението на здравеопазването, се инвестира от здравните фонодове в т.нар. фармацемвтични грижи. И фармацевитите участват грижата за пациента, а не както сега се опитаха в последните 10 години да ни набутат в ролята на продавачи в бели престилки...", подчерта проф. Сербезова.
Безплатни ли са безплатните лекарства за пациентите с Covid-19, които се преглеждат в така наречените Covid зони?
Според Пенка Георгиева от Пациентска организация „Заедно с теб“, мярката с безплатни лекарства ще облекчи здравната система.
Все още има възможност да се направи корекция в условията за предписване на лекарствата, смята Георгиева.
"Да могат пациентите да получават с една рецепта повече от три медикаменти, като това е проблем за хората в малките градове", посочи Георгиева.
"Генерична замяна би могло да има за антибиотиците и кортикостероидите, но не и за хепарините", допълни Димитър Маринов.
Всички аптеки, които имат договор със Здравната каса, са задължени да обслужват рецептите от Covid зоните. Според условията те получават от касата заплащане за лекарствените продукти, но на складова цена, което според на фармацевтите ги поставя в неравни условия с търговците на едро.
Още по темата в звуковите файлове.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..