Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американски сенатори: Байдън да "осигури пълна отчетност" по скандала с Кр. Георгиева

Кристалина Георгиева
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-високопоставените сенатори от Републиканската и Демократическата партия в Комисията по външни отношения към американския Сенат призоваха президента Джо Байдън да "осигури пълна отчетност" по скандала с Кристалина Георгиева, докато е работела в Световната банка. В един глас сенаторите Робърт Менендез - демократ, и републиканският сенатор Джеймс Риш изпратиха писмо да президентската администрация.

И Робърт Менендез, и Джеймс Риш наричат обвиненията "дълбоко смущаващи" и казват в писмото, че както Международният валутен фонд, така и Световната банка трябва да са безупречни.

Двамата членове на Комисията по външни отношения към горната камара на американския Конгрес не казват в писмото, че Кристалина Георгиева трябва да подаде оставка, но отбелязват, че обвиненията срещу нея рискуват репутацията и на двете институции и може да подкопаят Бретън-Уудската система.

Писмото е подписано с дата 22 септември. Скандалът избухна след разследване на независима компания, според което Кристалина Георгиева е манипулирала данните, за да се изкачи Китай по-нагоре в класацията "Да правиш бизнес" на Световната банка.

В петък Георгиева определи твърденията от разследването като фалшиви и прехвърли вината на шефа на Световната банка Джим Йон Ким.

Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис се срещна с Кристалина Георгиева вчера във Вашингтон, а след това публикува туит в нейна подкрепа.

До момента американското министерство на финансите, което контролира доминиращото американско присъствие в Световната банка и МВФ, не е излязло с позиция по скандала.

Говорителят на финансовото министерство Александър Ла Манна отказа да коментира публикация в Блумбърг, че финансовият министър Джанет Йелън отказва да приеме обажданията на Кристалина Георгиева.

Известни икономисти и жени-лидери пък защитиха Георгиева - сред тях е Джефри Сакс от Университета Колумбия, който написа във "Файненшъл таймс", че уволнението на Кристалина Георгиева би "било опасна и скъпоструваща капитулация пред антикитайската истерия". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Делото срещу бившия следовател Петьо Петров започна по същество с разпит на свидетели

Софийският градски съд даде ход по същество на делото срещу бившия следовател Петьо Петров, известен като Петьо Еврото. Започнаха разпити на свидетели. Делото бе отлагано три пъти досега. И днес Петров не е заседанието, той се издирва с Европейска заповед за арест. Какво казаха пред НС представителите на службите и МВР за издирването на Петьо..

публикувано на 21.05.25 в 14:43

Хванаха зрелостник с микрослушалка преди матурата в кюстендилска гимназия

Квесторите хванали зрелостник с блутут, микрослушалка, преди началото на матурата тази сутрин - случаят е от кюстендилската гимназия по икономика, казаха за БНР от Регионалния инспекторат по образованието. Ученикът е декласиран, а и сам е напуснал залата. 839 дванадесетокласници от региона бяха подали заявление да се явят на зрелостния изпит,..

публикувано на 21.05.25 в 14:38
Снимката е илюстративна

Активите на частните пенсионни фондове надхвърлиха 27 млрд. лева

Активите на частните пенсионни фондове надхвърлиха 27 милиарда лева, сочат данните на Комисията по финансов надзор (КФН) за първото тримесечие на годината. Осигурените в различните видове фондове за допълнително пенсионно осигуряване са малко над 5 милиона души.  Най-бързо нарастват нетните активи на най-масовите универсални пенсионни фондове, които..

публикувано на 21.05.25 в 14:23

Министърът на културата връчи отличието "Златен век" на изявени творци

Огърлица "Златен век" за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност получиха актьорът Йосиф Сърчаджиев, певецът Орлин Горанов, архитект Лозан Лозанов, композиторът Стефан Илиев, кинорежисьорът Иван Павлов, проф. Надежда Сейкова, Михаил Заимов, Стефка Карайончева - Сенко. Наградата "Златен..

публикувано на 21.05.25 в 14:16
Снимката е илюстративна

Мечка нападна пчелин край шуменското село Тушовица

Мечка нападна пчелин  край шуменското село Тушовица. От десетилетия в региона не са забелязвани мечки. Близо един час траела срещата между пчелар и мечка и приключила само с два потрошени кошера. За емоциите и адреналина разказа пред Радио Шумен Исмаил Курдов - горски и син на пчеларя: "Близо 7 метра е била дистанцията един от друг...

публикувано на 21.05.25 в 14:08

Предлагат правила за движение с електрически тротинетки в Монтана

Общински съветници предлагат Монтана да въведе правила за движение с електрически тротинетки. Инициаторите ще внесат предложния за изменение на Наредбата за организация на движението в града. Към момента в Монтана няма обособени места за каране на електрически тротинетки. Общинският съвет на Монтана ще разгледа предложение за изменение на..

публикувано на 21.05.25 в 13:45
Израелски войници на границата с Газа, 12 ноември 2023 г.

Испанският парламент прие резолюция с призив за оръжейно ембарго над Израел

Испанският парламент прие необвързваща резолюция, с която призова за оръжейно ембарго срещу Израел. Предложението на една от партиите, подкрепящи правителството получи 176 гласа на фона на 161 "против". Инициативата има за цел реформа на законодателството, регулиращо външната търговия с военна техника. Целта е да се наложи автоматично..

публикувано на 21.05.25 в 13:45