След дългогодишна пауза трупата на Музикално-драматичния театър ,,Константин Кисимов” Велико Търново отново гостува в Плевен на откритата лятна сцена, с постановката на операта ,,Травиата” от Верди. Диригентът Георги Патриков сподели, че спектакълът е имал вече своята бляскава премиера на фестивала ,,Сцена на вековете” в старопрестолния град на историческия хълм Царевец. Поканата за съвместна работа по тази опера е получил от директора на театъра Васил Вълчев. Съвместно с именития режисьор Петко Бонев предлагат класически прочит на творбата, който се придържа към либретото.
Изненадващо за почитателите на най-поставяната и популярна опера, на сцената се появи главната героиня Виолета Валери и изсвири откъс от ,,Покана за танц” от Вебер. Според литературния първоизточник - повестта ,,Дамата с камелиите” от Александър Дюма–син, тази пиеса е любима на героинята. Тя се свързва с дълбокото чувство за самота и нестихващия копнеж за щастие на младата дама от парижкото общество.
Майсторската сценография на Лидия Къркеланова и цветовите решения на костюмите на главната героиня, според мен, изразяват житейските етапи на нейния кратък, но интензивен живот. В първо действие тя е облечена в черна рокля, символизираща живота й в светската суета. Във второ действие, когато изживява любовта си с любимия Алфред, тя блести в ярко червено. На финала, прощавайки се с любовта на живота си, я виждаме в бяло, като ангел, който ще бди над него от небето по целия му земен път.
Особено предизвикателство за певците и оркесъра е акустиката на летния театър, разположен в подножието на скали. Те се справиха много добре! Възторжената публика възнагради с аполодисменти прекрасните изпълнения на солистите Теодора Петрова в ролята на Виолета, Михаил Михайлов – на Алфред, и Добромир Момеков като Жорж Жермон. В рамките на кратък период от време той зарадва плевенската публика и с превъплъщението си в комичния образ на Бони в постановката ,,Царицата на Чардаша”, осъщестевена от Русенка опера.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..