Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За книгата “Червеният терор без маска“ и кой е Стефан Богданов

Снимка: Фейсбук/ ciela.com/cherveniyat-teror-bez-maska.html

Стефан Богданов е изключителна фигура в комунистическата партия и безпрецедентна, защото той е единственият високопоставен член на компартията, който едновременно е и съветски агент и който оставя спомени, писани по време на тоталитарния период“, каза пред БНР журналистът Христо Христов.

Изказването му е по повод книгата, създадена заедно с Петър Богданов - “Червеният терор без маска. Спомени, записи и разговори от, със и за съветския агент, комунист, началник в Държавна сигурност и едновременно с това политически затворник и дисидент Стефан Богданов”.

"Книгата не съдържа само неговите спомени / на Стефан Богданов - бел.ред./ . За първи път човек от комунистическо семейство, наследник на пряка жертва, си позволява да разкрие дълбочинана на репресията, изипитало цялото семейство - това е д-р Петър Богданов. Две разтърсващи истории са разказани от него в книгата...", каза още Христов.

„Решението за книгата не беше трудно. Аз чаках десетки години някой да се занимае сериозно с този период от историята на България.  В лицето на Христо Христов намерих достоен човек и журналист, заедно да се обърнем към тези черни страници от историята на страната и на нашето семейство в частност“, посочи пред БНР д-р Петър Богданов, син на Стефан Богданов. Той живее в Германия от средата на 80 - те години.

"Неговите приятели му казваха винаги - Стефане, ти си винаги бил вътрешната опозиция...Той излезе от партията чак след самоубийството на майка ми...Защото той тогава разбра, че всичко е било напразно...Като го изключиха от партията за втори път, аз му казах - Най-после си там, където трябва да бъдеш...", спомни си още д-р Петър Богданов.

Изследването„Червеният терор без маска“ от Петър Богданов и Христо Христов съдържа свидетелство от първо лице за терора и насилието чрез, които БКП е управлявала България след 9 септември 1944 г.

Повечето свидетелства на съвременници на тоталитарната система в България от периода след края на Втората световна война се появяват едва след нейния крах, когато страхът от нови репресии върху самите жертви или техните близки постепенно изчезва. Малцина са тези, осмелили се да запишат своите спомени по време на самия режим, а на пръстите на едната ръка се броят авторите, които, преди да бъдат хвърлени в месомелачката на насилието на комунистическата партия, са нейни верни кадри.

Три десетилетия след краха на комунистическия режим в България мащабното издание съдържа както разтърсващия мемоар „Две смърти няма, а без една не може“ на Стефан Богданов – бивш комунистически функционер, превърнал се в жертва на режима, така и допълнителни текстове на сина му Петър Богданов и изследователя Христо Христов.


Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06