Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е закодирано в непроученото тракийско светилище

Каменна бърчина - древна приказка за посрещане на слънцето

„Изотопия“ се потапя във вулканични спомени за прераждане, оракули, светици и легенди

По пътя към „Утробата“
Снимка: Лора Търколева

Скалното светилище Камъка или Каменна бърчина (на местния диалект каменно възвишение) е сред най-посещаваните в Странджа. Обектът не е проучван археологически. Разположен е в дъбова гора. През 1981 година е обявен за природна забележителност.

Самата скала е вулканична. По нея личи почеркът на траките – там, където са дообработвали скалите, след като вулканът е свършил своето.

Светите им места винаги са сред природата“, напомня Иван Димитров, с когото „Изотопия“ тръгва по пътеката на отминали мистерии и вярвания. Иван работи в Туристическия център на Малко Търново като водач, живее в близкото село Стоилово.

Скалната гъба с провиралото (от източната страна)

Сред най-популярните образи в светилището е триметрова каменна гъба. 

След посвещение младите са минавали през провиралото от запад на изток, следвайки пътя на слънцето, което след залез на запад отново се появява на изток за нов живот.

Провиралото се намира в долната част на каменната гъба

„Така и те са минавали през провиралото като символ на прераждане, за нов живот“, уточнява Иван.

Посетители са оставили в древното тракийскоо светилище ябълки и жито

Знаем, че са възлиявали вино, мед, мляко, като виното е мистериална течност – по-лесно са се свързвали чрез него с боговете, млякото е животворна течност, медът също е свещен. Другото, което са давали в дар към боговете, това е хляб, жито.“

По пътя към „Утробата“

След като Орфей забранил жертвоприношенията, те станали безкръвни.

„Няма следи открити. Има ямки, където може би са възлиявали течности. Знае се, че са палели огън, който е символизирал бога Слънце. В самия огън са възлиявали течностите. Най-вероятно след като ги възлияват, може да гледат самият огън какви форми прави, да виждат нещо в огъня древните, на който му се дава, който има очи да ги види тези неща. Вероятно са пророкували или са виждали други неща в огъня.“

Едната ямка е пълна с дъждовна вода.

„Някъде даже има по точни съзвездия направени ямки. Доколкото знам, на Беглик таш ги има Плеядите.“

След ритуалите преди изгрев слънце са отивали да посрещнат слънцето, при соларните кръгове, където има хубав изглед към морето, допълва той.

Провиралото в скалната гъба

Местните имат поверие, че който мине през провиралото, цяла година ще има здраве и късмет.

„Минавали са, доста едри хора са минавали“, уверява Иван. „И за тук се смята, че като минеш, ти се опрощават и греховете.“ 

Голямата скална гъба

Самата скала е доста ронлива и ерозира с времето, отбелязва Димитров. Утробата вече не е съвсем с форма на утроба тъкмо заради ерозията на скалата през вековете. През 2005 г. археоастрономи са установили, че преди 2500 години на това място траките са посрещали слънцето и се е получавало оплождане на богинята Майка от бога Слънце.

„Утробата“

Самата скала за траките символизира богинята Майка.“

Богинята Майка и богът Слънце са имали много имена. В Странджа се смята, че култът впоследствие се е пренесъл към някои светици.

„За Св. Марина има предположение, че е останала от култа към богинята Майка, Изида, Кибела…“

Вулканичните скали на светилището са всъщност отломки от вулкан, изхвърлени на доста голямо разстояние – 30-ина километра.

Соларните кръгове, изсечени в камъните на светилището

Следваща стъпка – соларните кръгове. За тях има предположение, че е възможно да са фазите на луната. Единият кръг е полукръг, но е възможно самата скала да е ерозирала с времето, да е бил цял кръг, пояснява Иван Димитров.

„Тук вероятно са свещенодействали оракулите. Има и предположение, че е възможно да е като обсерватория, където да са наблюдавали нощните светила.“

Дарове, оставени в светилището

Оставени са дарове – ябълки, жито.

Има сведения, че навремето покрай светилището е имало стена и цялото е било оградено със зид, който преди столетия местните са изнесли, за да строят.

Слънчевият часовник на светилището

Прави впечатление кръг с дупка в средата – вероятно вид слънчев часовник или древна мелница.

„III-II хилядолетие пр. Хр. – траките са били многочислени по тези земи в този период.“

Древните са били по-близо до природата, до земята, казва Иван Димитров.

Оттук сме дошли, пак в природата ще отидем.“

Още загадки от света на предците – в звуковия файл.
 
Снимки: Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тен Хаг остава начело на Манчестър Юнайтед

Ерик тен Хаг ще остане мениджър на Манчестър Юнайтед след прегледа на представянето на клуба за сезона, съобщават британските медии. Според Би Би Си Юнайтед е разговарял с холандеца за удължаване на договора му на „Олд Трафорд“. Слабата втора кампания за Тен Хаг завърши с висока оценка, тъй като той..

публикувано на 12.06.24 в 07:40
Ивелин Михайлов и Николай Марков

Откъде дойде пробивът на "Величие"?

"Има го феномена на непрестижния вот . Второто е, че паралелната реалност онлайн съществува. Съществуват изключително странни хора, със свои видеоканали, своя аудитория, свои зрители. И когато схванем върху колко голяма аудитория имат влияние хора като Цанов (Станислав Цанов - бел. ред.) и Киро Брейка, които няма да видите в национален..

публикувано на 10.06.24 в 12:07
Александър Маринов

Александър Маринов: Ще се появи мощна политическа сила. Ако не е президентът, ще е нещо друго

" В България ще се появи нова мощна политическа сила, от която има нужда обществото . Такава, около която да се формира нов тип управление. Ако не е президентът, ще е нещо друго." Това мнение изрази в интервю за БНР  политологът проф. Александър Маринов. Персонифицираните очаквания са насочени към президента , смята той. "В момента това..

публикувано на 10.06.24 в 09:01

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна? Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления...

публикувано на 09.06.24 в 11:46

Диагноза от Дивчовото: Политиците много подценяват народа!

На географския ръб на ЕС – в селата Лесово и Мелница от Ямболска област, настроенията са сходни. Лесово е само на няколко километра от българо-турската граница.  Някои жители там са доволни, че България е в ЕС, други не отчитат промяна. Всички обаче са обидени на политиците. В предизборната кампания виждат само "надплюване, кал". За..

публикувано на 09.06.24 в 11:24

„Криле за приземяване“ и творчеството на Диана Иванова

И в най-уредената държава да отидеш, си чужденец. Това е разбрала поетесата Диана Иванова, когато обстоятелствата я принуждават да напусне родния Сливен и да отиде в Англия при децата си.   Там работи в Медицински център, но едно редовно слушано българско предаване като "Рано в неделя" и болката към България тази година я вдъхновяват да..

публикувано на 09.06.24 в 06:00

Нов дежурен кабинет във Велико Търново - пациенти има, лекари - не

Над 50 хиляди лева вложи Диагностично-консултативният център в областната болница „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново, за да разшири и ремонтира дежурния кабинет за неспешните пациенти на общопрактикуващите лекари през нощта, почивните и празничните дни. Осигурени са добри условия, но няма медици, които да дават дежурства . Така кабинетът ще..

публикувано на 04.06.24 в 06:40