Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асоциацията на българските професионалисти в Чикаго връчва 4 стипендии на наши студенти в САЩ

В началото на новата учебна година Асоциацията на българските професионалисти в Чикаго връчва 4 стипендии по 1000 долара на български студенти в САЩ.

„Абсолютно не е достатъчно, но това е един стимул, който аз лично съм го изпитал на собствен гръб, когато аз бях студент и получих стипендия от 1 400 долара от някакъв тръст, който ми даде стимул да продължавам да уча. И мисля, че това, което направихме, ще им даде същия стимул - да вярват в себе си и да продължават да се развиват професионално“, казва президентът на Асоциацията на българските професионалисти в Чикаго Любомир Крулев.

Организацията с нестопанска цел обединява българи от различни специалности и се стреми да бъде в подкрепа и помощ и на бъдещи млади специалисти от емигрантската ни общност. Организацията съществува отскоро, наброява малко над 40 души. Сред изискванията е членовете й да имат висше образование.

Двама от отличените не успява да присъстват на церемонията. Други двама - студентите Габриела Петрова и Даниел Митев, получиха лично чековете си за стипендии. Как се е стигнало до техния избор?

„Трябваше да напиша есе какво означава да съм българин, с какво искам аз да помогна на тази асоциация и също трябваше да покажа моите оценки от колежа ми, също резюмето ми.“

„Трябваше да напиша едно есе за живота ми като българин, израснал в Америка и да представя училищни документи за оценки.“

 „Имахме доста сполучливи кандидати и успешни български деца, които  кандидатстваха. Най-трудната част от процеса беше да се избере кой ще бъде награден и кой не“, признава Любомир Крулев.

„Надявам се догодина българските бизнеси да се открехнат към тази инициатива, да могат да направят дарения и да имаме по-голям фонд, повече средства и по-многобройни стипендии. Не 4, а 10 догодина.“

Повече чуйте в звуковия файл.
Снимки: Елена Цанева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гора в Норвегия

Журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия

Американски журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия. Мъжът е бил сам, разчитал е на оскъдни запаси от храна и е имал сериозна травма на крака. 38-годишният Лун, който е работил за New York Times и Atlantic и е бивш кореспондент на "Гърдиън" за Русия, е бил на почивка със сестра си в Норвегия. На 31 юли той тръгва сам на 4-дневен преход..

публикувано на 07.08.25 в 18:50

ГДБОП задържа членове на "Хелс Ейндлъжс"

ГДБОП е задържала членове на известната рокерска банда "Хелс Ейндлъжс" във Велико Търново и Асеновград, научи БНР от свои източници. В Асеновград е задържан мъж с прякор "Латвиеца", издирван с червена бюлетина от Интерпол. Към момента от МВР не коментират акцията.  Заподозрените са арестувани за насилие, рекет и разпространение на..

публикувано на 07.08.25 в 18:45
Александър Джартов

Джартов: Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления вятър

Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления в района вятър, съобщи директорът на Противопожарната служба главен комисар Александър Джартов : "Основно усилията са да го запазим в тези граници, в които е до момента, разбира се, там, докъдето можем да достигнем с екипи, за да можем да го угасим, но все още не можем да..

публикувано на 07.08.25 в 18:29
Владимир Путин

Путин заяви, че може да се срещне със Зеленски "при определени условия"

Руският президент Владимир Путин заяви, че може да се срещне с украинския си колега Володимир Зеленски при "определени условия", които обаче са "далеч" от това да бъдат изпълнени. Пред журналисти в Кремъл руският лидер каза, че "като цяло“ няма нищо против среща със Зеленски". Коментарът на Путин идва часове след като Зеленски повтори призива си..

публикувано на 07.08.25 в 18:06
Пореден призив за помощ от семействата на държаните от

Кабинетът по сигурността в Израел се събира, за да обсъди военните планове в Газа

Израелският кабинет по сигурността се събира днес, за да обсъди военните планове в Газа. Срещата идва след поредния призив за помощ от семействата на държаните от "Хамас" заложници.  Този път те тръгнаха с лодки в посока Газа от крайбрежния град Ашкелон, носейки жълти знамена и плакати с изображенията на заложниците. Георги Милков: Пълна окупация..

публикувано на 07.08.25 в 17:55

Сигнализираха за сериозни проблеми при усвояването на средства по ПВУ

За сериозни проблеми при усвояването на средства и качеството на проектите за саниране на многофамилни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост сигнализираха от организацията "За земята". Енергийният експерт Петко Ковачев обърна внимание, че 100% финансиране без самоучастие на собствениците води до липса на контрол от тяхна страна за..

публикувано на 07.08.25 в 17:38
ТЕЦ

Съдът потвърди: Поредна глоба от 200 000 лева за ТЕЦ "Бобов дол"

Районен съд- Дупница потвърди наказателно постановление на РИОСВ за налагане на глоба от 200 000 лева. Постановлението може да се обжалва пред Административния съд-Кюстендил. Наказателното постановление е издадено след проверка за постъпили сигнали за "силно запрашаване на въздуха в с. Големо село" през октомври 2024 г. Инспекторите..

публикувано на 07.08.25 в 17:33