Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Центъра за работа с деца в Плевен ще има две нови школи

Конкурси и концерти са предвидени в културния календар на Центъра

Генадий Гешев
Снимка: Латинка Светозарова

С началото на месец октомври в Плевен започнаха заниманията на децата в Центъра за работа с деца. Истински дворец за тях е  красивата и изцяло обновена знакова сграда, която се намира в Градската градина. Центърът за работа с деца е едно от любимите места за учениците от различни възрасти, които откриват изкуството и възможността сами да творят,  допълват знания и умения в различни сфери.

Стаите в Центъра са освежени, атмосферата е празнична, коридорите са украсени с балони, постиженията се виждат в специални изложби.

"За предна година Центърът за работа с деца ще бъде напълнен с деца, ще има глъчка и пред центъра, и в Градската градина. За жалост за втора поредна година започваме с пандемия и ограниченията, които се налагат от Covid- 19, каза за БНР Генадий Гешев, директор на Центъра за работа с деца.

Генадий Гешев   Снимка: Латинка Светозарова

По думите му Центърът за работа е известен със смесения хор "Звъника“, детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“, народният хор, танцовият състав, народният оркестър. В Центъра се предлагат уроци по модерни танци, тамбура, гайда, шахмат, подготовка по български език след 7 клас, подготовка за матура по география.

„От тази година имаме две нови школи  - едната е по китара, има голям интерес от децата и малки и големи и решихме с колегата, който се занимава с китара децата да започнат да се обучават с мандолина“.

Произведения на деца   Снимка: Латинка Светозарова

В Центъра за работа с деца се изпълнява културен календар.

"Всеки месец ще има някаква изява. Първата ще бъде в края на октомври. Заедно с Община Плевен и младежите направихме конкурс под наслов "Аз живея в един вълшебен град" и в края на месеца класираните деца ще получат награди от Центъра за работа с деца. За Коледа традиционно ние правим Коледен концерт. Март месец има традиционен конкурс за мартеници, май месец има празник, който е свързан с празника на Плевен - "Защо обичам Плевен" и през юни има годишни тържества на всяка една от школите. Децата идват тук, искат да се изявяват, много обичат сцената".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дияна Георгиева

Медсестри, акушерки и рехабилитатори: НЗОК да заплаща практиките им

НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..

публикувано на 25.04.25 в 10:48

Варненци готвят протест срещу наредба за прием в детските градини

Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..

публикувано на 25.04.25 в 10:37
Отец Петко Вълов

Монс. Петко Вълов: Папа Франциск беше много естествен и близък до хората

" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция.  Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..

публикувано на 24.04.25 в 16:55

Какви са предизвикателствата пред новия състав на Фискалния съвет на България?

"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..

публикувано на 24.04.25 в 14:44
Ю Хуа

Ю Хуа, един от най-четените китайски автори, е за първи път в България

Ю Хуа  е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България,  благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в събота (26 април) в Археологическия музей от 19.30 часа в рамките на четвъртото издание на "Литературни срещи" -този все по-мащабен международен литературен фестивал с ключови участници и знаменити..

публикувано на 24.04.25 в 12:28

Д-р Аксел Бергер: Трябва да укрепим Европейския съюз

На 6-ти май се очаква да встъпи в длъжност новото германско правителство . Консервативният блок ХДС/ХСС и социалдемократите сключиха коалиционен договор, който трябва да получи одобрението на трите партии. Още 10 дни имат близо 360 хиляди партийни членове на социалдемократическата партия да гласуват "за" или "против" влизането във властта, но този..

публикувано на 24.04.25 в 10:57
Снежина Петрова и Георги Няголов

Какво общо имат футболът, хип-хопът и татуировките с Шекспир?

В Нов български университет се провежда "Следата "Шекспир". Вдъхновяващият фестивал, който ще продължи до 26 април, включва студентски театрални постановки, академични лекции, дискусии, турове "Ескейп Хамлет". НБУ завибрира, резонира по темата "Шекспир" , разказа пред БНР гл. ас. Георги Няголов, преподавател по английска литература и..

публикувано на 24.04.25 в 10:22