Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Венелин Тодоров е носителят на голямата Награда „Джон Атанасов“ за 2021 година

Президентът Румен Радев връчи награди на името на Джон Атанасов
Снимка: Президенство

На 4 октомври се навършват 118 години от рождението на Джон Атанасов, българският изобретател, създал един от първите електронни цифрови компютри. На негово име е учредена инициативата награда "Джон Атанасов". Престижните отличия са за изявени в световен мащаб млади български учени, постигнали изключителни резултати в областта на компютърните науки и технологиите. Президентът Румен Радев връчи отличията на лауреатите в различните категории на церемония на „Дондуков“ 2. 

"Вече 19-та година президентството е трибуна на вашите върхови постижения като млади учени и на забележителните успехи  на нашите ученици в олимпиадите по информатика и информационни технологии. От самото създаване на конкурса през 2003 година досега всички тези млади хора са личности вече със забележителни кариери. Като президент на Република Българи аз се гордея с техните постижения и с факта, че много от тях ръководят научни лаборатории, звена в едни от най-престижните университети в света - факт, с който трябва да се гордеем всички. И не само това- техните постижения са добре известни сред научния елит в света. И те се прилагат в едни от най-развитите страни, защото водят до върхови резултати в различни важни области - науката, образованието, икономиката, медицината, сигурността на информацията. Вие ни давате с вашите постижения увереност, че България има бъдеще като модерна европейска държава“, каза Румен Радев.

Президентът Румен Радев връчи награди на името на Джон Атанасов    Снимка: Президентство

Носител на голямата награда „Джон Атанасов“ за тази година е 34 годишният доктор по математика Венелин Тодоров, който работи в България в Института по информационни и комуникационни технологии на Българската академия на науките. 

"Огромна привилегия за мен като завършил и работещ в България е да получа тази награда, защото разбрах, че аз съм вторият работещ в България и завършил тук, който я получава. Всички останали участници работят в чужбина. За мен това е признание и за българската наука", каза за БНР Венелин Тодоров.

Основните постижения на Венелин Тодоров са свързани със създаването на високоефективни подходи за оптимизация на алгоритми и моделиране на сложни системи. Разработените от учения алгоритми намират приложение при моделиране на невронните мрежи в изкуствения интелект, киберсигурността, високопроизводителните пресмятания в квантовата механика и финансовата математика. 

"Квантовите компютри е хубавото, че те могат да извършват много по-бързо изчисленията и това като се внедри има такава точка по програма "Цифрова Европа", според която до 2030 година Европа трябва да разполага с периферни и неутрални клъстерни възела и да разполага с първия си квантов компютър. Това ще подпомогне постигането на една от целите по тази програма"

Разработките на Венелин Тодоров се използват с успех при изготвянето на по-точни прогнози при атмосферни процеси при пренос на вредни емисии, за въздействието върху човешкото здраве, устойчиво земеделие и екология: 

Младият учен ще остане да работи в България.

"Надявам се тук да остана, средата е добра. Искам тук да остана".

Президентът Румен Радев връчи награди на името на Джон Атанасов    Снимка: Президентство

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09