„Тежки времена на високи цени на енергоносителите, високи цени на стоките и услугите, произтичащи от цените на енергоносителите.“
Това по думите му е огромна цена, която в момента плащат стопанските субекти, особено тези, които закупуват своята енергия на борсата за електрическа енергия.
„Към момента за гражданите, за битовите потребители ситуацията като че ли не е толкова драматична.“
Европа мина на по-зелена енергия, но виждаме, че в момента това до някаква степен е ограничител, подчерта Митрев.
„В момента България енергийни алтернативи няма големи.“
В предаването „Преди всички“ Добри Митрев посочи, че ще се намери верния път, така че драстичният скок на цените „да не съсипе българската икономика, българското общество и да не направи всички ни енергийно бедни“.
„В действащия бюджет такива буфери в момента почти не се намират, но в приходната част на бюджета ги има. Приходите се увеличават и се увеличават чувствително, и това е много добре. Въпросът е, че трябва законодателно да решим въпроса с разходните тавани.“
Каква ще бъде цената – социално-икономическа и финансова, за това да имаме нов вид енергетика, попита още Добри Митрев с оглед на представянето на българския План за възстановавяне и устойчивост и ангажиментите на страната ни да затваря въглищните централи.
Митрев постави въпроса какви са алтернативите пред българската икономика и в енергийната ни система – с какво ще заместим тези мощности и ще имаме ли достатъчно енергия.
„Тази енергия ще бъде национална суровина или ще бъде внос, ще имаме ли енергийна сигурност и енергийна независимост? Каква ще е цената, на която енергията, която ще използваме, ще трябва да заплащаме? И още по-големият въпрос – каква ще е социално-икономическата цена, която всички ние като общество, икономическите субекти и гражданите на територията на тези региони, в които в момента оперират въглищните централи, мините, ще трябва да платим? Това са по-тежките въпроси, отколкото това да посочим определена дата.“
Ако посочим дата, трябва да сме наясно имаме ли технологиите, възможността да се случи тази икономическа трансформация, подчерта Митрев. Според него това не е задача само на правителството, на бизнеса или на общините – това е задача на цялото общество.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..