Министерството на външните работи започна работа по проект за изработване на първи Национален план за действие за борба с антисемитизма.
Планираните дейности са част от поетите от страната ни ангажименти за открити дебати и задълбочени изследвания по историята на Холокоста и за противодействие на прояви на исторически ревизионизъм, ксенофобия и антисемитизъм.
Той обхваща период от 24 месеца и ще бъде изпълнен съвместно с двата института към министъра на външните работи - Дипломатическия институт и Държавния културен институт, както и с партньори от Норвежкия център за изследвания на Холокоста и малцинствата.
„България не е изолирана, но за щастие у нас не се наблюдават екстремни антисемитски прояви, зачестили последните години в цяла Европа“, каза пред БНР Зарица Динкова, заместник външен министър в двата служебни кабинета на Стефан Янев.
„За съжаление, отива си поколението, чиято мъдрост беше изградена върху ужасите на двете световни войни, поколението на здравия разум, което знаеше и нямаше избора да не научи ценността на компромиса и това поколение на държавниците съгради общата ни Европа.
Трябва да компенсираме тази липса като работим, за да не се повторят ужасите, които сме преживели през миналия век“, посочи в "Хоризонт до обед" още Зарица Динкова.
В рамките на проекта са предвидени дейности като проучване и анализ на обществените нагласи към антисемитизма в страната, създаване на изследователска мрежа по въпросите на Холокоста и антисемитизма, публикации и научни форуми, културни и образователни събития. В дейностите ще бъдат включени широк кръг от експерти по разглежданите теми.
Откроявайки уроците от драматичната история на Холокоста, проектът ще цели да утвърди и днес ценностите на българското общество за толерантност и уважение към всеки човек.
"Държавите членки назначиха и национални координатори за борба с антисемитизма. Аз в момента изпълнявам тези задължения. Именно чрез проекта по изработването на националния план ние ще видим какви мерки са необходими, за да бъдат включени в останалите ни стратегически документи за борба с антисемитизма и в подкрепа на изпълнение на ангажиментите на България като член на ЕС и Международния алианс за възпоменание на Холокоста", поясни още заместник-външният министър Динкова.
"Типът пропагандна за възраждане на антисемитизма не е изолирано явление. От нея страдат много държави, затова е изключително важно да работим заедно. Следващата седмица ще участвам на международен форум - "Помни и действай" - за възпоминание и борба с антисемитизма. Затова е важно да не замитаме проблемите, защото популизмът използва тази тема по изключително грозен начин", каза още Динкова.
Националният план трябва да заложи мерки в съответните национални стратегически документи, а чрез членството на България в Международния алианс за възпоменание на Холокоста - да даде възможност да се открои уникалният опит и наследство.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..