Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВнР започна работа по първия Национален план за действие за борба с антисемитизма

Зарица Динкова: У нас не се наблюдават екстремни антисемитски прояви

Снимка: mfa

Министерството на външните работи започна работа по проект за изработване на първи Национален план за действие за борба с антисемитизма.

Планираните дейности са част от поетите от страната ни ангажименти за открити дебати и задълбочени изследвания по историята на Холокоста и за противодействие на прояви на исторически ревизионизъм, ксенофобия и антисемитизъм.

Проектът „Стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на еврейското наследство“ е финансиран с подкрепата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм.

Той обхваща период от 24 месеца и ще бъде изпълнен съвместно с двата института към министъра на външните работи - Дипломатическия институт и Държавния културен институт, както и с партньори от Норвежкия център за изследвания на Холокоста и малцинствата.

„България не е изолирана, но за щастие у нас не се наблюдават екстремни антисемитски прояви, зачестили последните години в цяла Европа“, каза пред БНР Зарица Динкова, заместник външен министър в двата служебни кабинета на Стефан Янев.

„За съжаление, отива си поколението, чиято мъдрост беше изградена върху ужасите на двете световни войни, поколението на здравия разум, което знаеше и нямаше избора да не научи ценността на компромиса и това поколение на държавниците съгради общата ни Европа.

Трябва да компенсираме тази липса като работим, за да не се повторят ужасите, които сме преживели през миналия век“, посочи в "Хоризонт до обед" още Зарица Динкова.

В рамките на проекта са предвидени дейности като проучване и анализ на обществените нагласи към антисемитизма в страната, създаване на изследователска мрежа по въпросите на Холокоста и антисемитизма, публикации и научни форуми, културни и образователни събития.  В дейностите ще бъдат включени широк кръг от експерти по разглежданите теми.

Откроявайки уроците от драматичната история на Холокоста, проектът ще цели да утвърди и днес ценностите на българското общество за толерантност и уважение към всеки човек.

"Държавите членки назначиха и национални координатори за борба с антисемитизма.  Аз в момента изпълнявам тези задължения. Именно чрез проекта по изработването на националния план ние ще видим какви мерки са необходими, за да бъдат включени в останалите ни стратегически документи за борба с антисемитизма и в подкрепа на изпълнение на ангажиментите на България като член на ЕС и Международния алианс за възпоменание на Холокоста", поясни още заместник-външният министър Динкова.

"Типът пропагандна за възраждане на антисемитизма не е изолирано явление. От нея страдат много държави, затова е изключително важно да работим заедно. Следващата седмица ще участвам на международен форум - "Помни и действай" - за възпоминание и борба с антисемитизма. Затова е важно да не замитаме проблемите, защото популизмът използва тази тема по изключително грозен начин", каза още Динкова.

Националният план трябва да заложи мерки в съответните национални стратегически документи, а чрез членството на България в Международния алианс за възпоменание на Холокоста - да даде възможност да се открои уникалният опит и наследство.

Още по темата слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09