Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкриха тайните собственици на имоти за милиарди на Острова

Снимка: icij.org

Тайни собственици на повече от 1500 имоти във Великобритания, закупени чрез офшорки, са разкрити в „Досиетата Пандора“. За първи път се съобщават имената на около 600 анонимни до момента собственици на недвижимо имущество, от монарси до олигарси, възлизащо над 4 милиарда паунда.

Правителствени ръководители, висши политици, олигарси, бизнес магнати, обвинени в корупция, дарители на партии, управляващи семейства и монарх от Близкия изток са сред притежателите на сгради и имения. Всички те са използвали тайни офшорни компании за придобиването им, за запазване в тайна на сделките и съответно за избягване на плащането на данъци. Много от тези имоти са в най-престижни лондонски квартали като Мейфеър, Найтсбридж, Кенсингтън и Белгравия.

Закупуването на имот чрез офшорна компания е законно, а онези, които използват този начин, може и да имат истински опасения за поверителност или сигурност, но тайната, с която се обвиват тези сделки, засилва риска да се злоупотребява с пазара на недвижимо имущество във Великобритания, превръщайки го в инструмент за избягване на данъци и пране на пари, коментират британските медии. Те дори изразяват надежди, че „Досиетата Пандора“ ще засилят натиска върху британското правителство да изпълни най-сетне обещанието си да принуди отвъдморските собственици да регистрират публично своите вложения в Обединеното кралство.

Ето няколко от споменатите имена в последните разкрития.

Съпругата на магната сър Филип Грийн, закупила много имоти в Централен Лондон, докато двойката напоследък продаде империята си от вериги магазини, изправени пред фалит.

Управляващото семейство в Катар, закупило два от най-скъпите домове в Лондон чрез офшорки, спестявайки милиони паунда данъци.

Украинският милиардер Генадий Боголюбов, разследван от ФБР и със замразени авоари по дело за финансова измама, притежаващ имоти в Обединеното кралсво за повече от 400 милиона паунда.

И Саид - синът на руския олигарх Михаил Гуцериев, на когото са наложени санкции, закупил комплекс за офиси в Лондон срещу 40 милиона паунда.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Въвежда се режим на водата в най-голямото село в община Враца - Згориград

В Згориград, най-голямото село в община Враца, въведоха режим на водата. Прекъсване на водоподаването ще има от полунощ до 05.00 часа сутринта и по обед между 12.00 и 16.00 часа. Планинското село се снабдява от собствен водоизточник, чийто дебит е намалял поради засушаването, посочиха от ВиК - Враца. Междувременно от селското кметство..

публикувано на 11.08.25 в 15:50
Снимката е илюстративна

Отново се е разпалил пожарът в района на сунгурларското село Скала

Отново се е разпалил пожарът в община Сунгурларе, в района до село Скала. Огнеборците и местните власти полагат усилия да го угасят. Овладян е другият голям пожар, който гори в Бургаска област - този в община Средец. Пожарът, който е към село Бероново, е почти локализиран. Този между селата Славянци и Скала обаче отново е..

публикувано на 11.08.25 в 15:15

При пълни язовири Кочериново отново е без вода денем

Водата за град Кочериново и някои от селата в общината се спира денем - при пълни язовири "Калин" и "Карагьол" в Рила, откъдето се подава вода за общините Рила, Кочериново и Бобошево. Проблемът е в това, че "Кюстендилска вода" е заявила по-нисък обем вода през горещите летни месеци, каза за БНР кметът на Кочериново Светослав Горов.  Денем..

публикувано на 11.08.25 в 14:54
Анас ал Шариф, който е бил основна цел на израелския удар.

Шестима журналисти са убити при целенасочен израелски удар в град Газа

Шестима журналисти бяха убити при целенасочен израелски удар в град Газа, който предизвика големи критики.  Нетаняху: Окупацията на град Газа е най-добрият начин за бързо прекратяване на войната с "Хамас" 20 арабски и мюсюлмански държави осъдиха категорично плана на Израел за превземане на град Газа Спешно заседание на СС на ООН заради..

публикувано на 11.08.25 в 14:44
Леона Асланова

Новите медии: Предимства и предизвикателства

" Разпадът на качественото журналистическо съдържание, особено в онлайн медиите, настъпи на три нива - реклама та, несъобразена със съдържанието, коментари те под статиите и комуникация та, която трябва да се води между авторите на текста и потребителите ".  Това обясни пред БНР Леона Асланова, икономист и общественик с фокус върху сферата на..

публикувано на 11.08.25 в 14:40
Снимката е илюстративна, архив.

Задържаха заподозрян, че е предизвикал пожар в Тетевен

Полицията в Тетевен е задържала 68-годишен мъж от града, заподозрян за предизвикване на пожар, при който вчера са изгорели 40 декара сухи треви, храсти и дървета  в землището на Тетевен. Сигналът за пожара е получен вчера по обяд. По  първоначална информация са запалени изсъхнали треви, листа, храсти и дървета в местността Конски дол, като пожарът се..

публикувано на 11.08.25 в 14:29

ЕС е получил 1,6 млрд. евро от блокираните активи на Руската централна банка

ЕС е получил 1,6 милиарда евро от т.нар. извънредни печалби, генерирани от лихвите от блокираните активи на Руската централна банка, държани от централните депозитари на ценни книжа, съобщи Европейската комисия. Това е третото подобно прехвърляне към ЕС, след първия транш през юли 2024 г. и втория през април 2025 г. Настоящият транш обхваща..

публикувано на 11.08.25 в 14:25