Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съгласие за нов закон за жилищното настаняване в Испания

Снимка: mfa.bg

Коалиционните партньори в испанското правителство постигнаха съгласие за нов Закон за жилищното настаняване, който ще регулира наемните цени на жилищата, притежавани от големите собственици. Това стана възможно след повече от 1 година преговори вътре в кабинета на Педро Санчес. 

Въпреки съпротивата на Испанска социалистическа работническа партия (PSOE), коалиционният ѝ партньор „Заедно можем“ (Unidas Podemos) успя да се пребори и да наложи таван на наемите на жилища, притежание на крупни собственици.

Освен това тези, които имат повече от 10 апартаменти или къщи, ще плащат по-големи данъци, а младите хора на възраст между 18 и 35 години с по-ниски доходи или годишен доход по-малък от 23 725 евро ще получават в продължение на 2 години помощ от 250 евро на месец за жилище. Целта според правителството е да се насърчи младежката независимост и отделянето от родителите, за да се приближат испанците до средната възраст в Европа - 26 години, от която повечето европейци вече живеят сами. 

В момента заради високите цени на наемите и на жилищата, средностатистическият испанец живее все по-дълго заедно с родителите си. Законът за жилищното настаняване предвижда още по-високи данъци на собствениците, които имат празни жилища.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мирчев

От "Да, България" се обявиха против отдаването на БСТ на концесия

От "Да, България" се обявиха против отдаването на Българския спортен тотализатор на концесия за 15 години. Предложението, внесено от трима представители от управляващото мнозинство Костадин Ангелов - ГЕРБ-СДС, Драгомир Стойнев - БСП и Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало", предвижда в преходните и заключителни разпоредби преди второто четене на Закона..

публикувано на 25.11.25 в 13:54

Д-р Хасан Адемов: Пенсии и Швейцарското правило да се актуализират от 1 януари

Пенсиите да се актуализират от 1 януари, а не от 1 юли, тъй като по-високите осигуровки и данъци ще се плащат о т 1 януари, коментира в интервю пред БНР депутатът на АПС д-р Хасан Адемов. Неговата парламентарна група е направила няколко предложения, които да се разгледат между първо и второ четене на Бюджет 2026. В предаването "12+3"..

публикувано на 25.11.25 в 13:37
Андрюс Кубилюс

Андрюс Кубилюс: Трябва да работим за преодоляване на фрагментирането в отбранителната индустрия

"Страните членки ще изразходват 100 пъти повече за отбрана, отколкото са заложени в следващия бюджет на ЕС. Нашата задача е да ги убедим да похарчат повече за европейски политики като програмата за европейска отбранителна промишленост EDIP".  Това каза еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс по време на дебат, посветен на програмата за..

публикувано на 25.11.25 в 13:26

Съдът в Кърджали отложи дело срещу бившия кмет Хасан Азис

Окръжният съд в Кърджали отложи за януари делото срещу бившия кмет Хасан Азис, обвинен в длъжностно присвояване и безстопанственост при изпълнение на договори за доставка на дърва. Освен него на съд са призовани бившият главен счетоводител на общината Валентин Иванов и двама финансови контрольори. Заседанието бе разпоредително, а причината за..

публикувано на 25.11.25 в 13:24
Председателят на Съветът за електронни медии (СЕМ) д-р Симона Велева откри форума

Европейският акт за свободата на медиите е тема на конференция, организирана от СЕМ

Едва 40% от българите вярват, че демокрацията в ЕС ще остане стабилна през следващите пет години. Това сочат данни, оповестени на дискусия, организирана от СЕМ и посветена на Европейския акт за свободата на медиите - рамка за независимост и плурализъм в Европейския съюз. Новият европейски щит за демокрацията съдържа пакет от мерки за защита..

публикувано на 25.11.25 в 13:06

12 са съдиите, съгласни да разследват главния прокурор и одобрени от Наказателната колегия на ВКС

12 наказателни съдии влизат в актуализирания списък от магистрати по механизма за разследване на главния прокурор и неговите заместници. Списъкът е одобрен от Наказателната колегия на Върховния касационен съд и вече е публикуван в специалната секция на сайта на ВКС. Ако Даниела Талева - първият български ад хок прокурор - не успее до 7..

публикувано на 25.11.25 в 13:06

Храната за ползвателите на социалния патронаж в Габрово поскъпва с около 50% от 2026 г.

От следващата година потребителите на Домашния социален патронаж в Габрово ще плащат повече за храната, която получават всеки работен ден. Цената на тристепенното меню се увеличава с около 50%. За приготвянето и доставката на храна за Домашния социален патронаж Община Габрово е обявила обществена поръчка. Според прогнозната стойност..

публикувано на 25.11.25 в 13:03