Село Попово е едно от сравнително големите села на крайграничната община. В него живеят около 280 души. По време на избори те съвестно изпълняват гражданския си дълг и повечето от тях отиват да гласуват. Доволни ли са обаче от резултатите?
"Напълно съм разочарован, напълно."
"Те постоянно си вдигат заплатите."
"Зимата ще е на оцеляване – който умрял, умрял."
Тук на село няма кой да те напсува, не да гледа зеленчуци, животни, казват мъжете и допълват – в цялото село едва двама души гледат животни.
Местните прогнозират, че до няколко години села като Попово ще бъдат заличени от картата.
„Българското село си загива. До 4-5 години Попово си отива.“
Приближаващата зима, увеличението на всички видове стоки, липсата на аптека и нормален достъп до здравеопазване и образование са сред проблемите, които съпътстват ежедневието на хората от Странджа.
„Не виждам как ще оцеляваме. Отчаяна работа. Тези политици трябва по-често да минават насам, да видят обстановката на място.“
За една седмица кубик дърва е скочил с 10 лева, жалват се жителите на Попово.
„Селата вече почти западнаха – то се вижда. Какво има – пътища ли, то не дай Боже да се разболееш – в Елхово болницата, ама то вече и в Елхово няма болница…“
В някои от боляровските села се усеща съживяване – имоти са закупени от англичани, други хора пък са се завърнали по родните места.
„Тук, и да има някой да иска да се върне, просто му се отбива желанието.“
„Беше живо село – навремето е имало спор дали Попово или Елхово да бъде околия. Сега просто е умряла работа.“
„Само рухнали къщи. Бяха 600 къщи 1969-70-а година, селото изчезва. Няма аптека, няма лекари и хората се вдигнаха в градовете при децата си.“
Управлението на държавата и политиката не са им чужди, но повечето от тях не смятат, че се задава промяна на прага на поредните избори.
Жителите на Попово са песимисти, че нещо ще се промени. Очакват в новото Народно събрание да влязат „старите муцуни“.
Спомнят си носталгия времената на проекта Странджа - Сакар и заселването на млади хора в региона. И мрачно вещаят, че до 20-30 години ще стане така:
„Тук селата ще бъдат – само се минава през тях – тук е имало село. Така ще бъде, за жалост. А такъв хубав край!“
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..