Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите вече предпочитат вузовете на Нидерландия пред тези на Великобритания

Снимка: БГНЕС

С 50% са намалели българите, кандидатстващи за прием във висши училища във Великобритания след Брекзит, а печеливша от този отлив е Нидерландия, към която интересът у нас е най-силен. През настоящата академична година в страната на лалетата са приети с 35 на сто повече наши сънародници, а за учебната 2022/2023 година ранните заявки за следване са с 80 на сто повече.

Данните са на консултантската агенция за образование в чужбина "Интеграл", която е организатор на форума "Световно образование". На 9 и 10 октомври той ще се проведе в София, а на 11, 12  и 13 октомври - съответно в Пловдив, Бургас и Варна.

И след Брекзит около 50 висши училища във Великобритания не са променили размера на таксите за следване за настоящата академична година. Това става или чрез замразяване на тези такси, или чрез отпускане на стипендии, които намаляват размера им до този, който плащат местните студенти. За следващата академична година заявка за замразяване на таксите към момента има само от един университет.

Студентите, които вече са приети в университети на Острова, могат да избират как да започнат академичната година - присъствено или онлайн, обясни Николай Христанов, мениджър "Висше образование" в консултантската агенция за образование в чужбина "Интеграл".

Сред желаещите да учат в чужбина се забелязва тенденция да кандидатстват в повече от две държави.

Интересът към Белгия сред българските кандидат-студенти е нараснал петорно през последната година – заради по-ниска такса, заради възможност за избор на университети с академически или с практически профил, заради програми на английски език.

След Брекзит се наблюдава засилване на интереса и към университетите в САЩ. Цената на следването се изравнява до голяма степен с тази в Обединеното кралство.

Родителите на учениците, които имат намерение да следват в чужбина, започват все по-рано да проучват активно възможностите и условията за това, са наблюденията на образователните експерти след проведеното на 19 септември виртуално изложение "Световно образование". По отношение на езика на обучение най-много кандидат-студенти се ориентират към английския, следват немски и френски.

Най-многото кандидати да следват в чужбина по традиция са възпитаници на Френската гимназия в София.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф

САЩ прекратиха преговорите за Газа в Доха и изтеглиха екипа си

Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..

публикувано на 25.07.25 в 02:22

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00