Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Групи за взаимопомощ помагат на вдовиците в Израел

Снимка: БГНЕС

Неоспорима истина е, че мъжете живеят по-малко от жените. Сигурно затова в Израел са създали групи за взаимопомощ на вдовиците. Е случва се и някой вдовец да попадне там, но е по-рядко. Обикновено първи се намесват психолозите. Те трябва да помогнат на останалия жив от досегашното семейство да приеме загубата на партньора си.

„Хора, които са се сблъскали със смъртта идват да получат подкрепа. Обикновено към нас се обръщат сломени от загубата. При това не е задължително семейството да е било от най-хармоничните, задружните и влюбените. Изведнъж лъсва самотата, липсата на спътника. Често съм се сблъсквала с това, че седмица или две, след като остана вдовица, жената започва да идеализира досегашния си партньор. Започва да му преписва и качества, които не е имал. А може би винаги ѝ се е искало да ги е имал и сега вече действителността не може да я опровергае. Тя не може да усети, че все повече сълзите ѝ не са по този, който е загубила, а по този който цял живот е мечтала да има. Може да е малко грубо, но се налага да я върнем към действителността. За това много помагат децата им, съседи, приятели. Налага се да извършвам направо разследваща дейност, за да ѝ припомня кой е бил наистина съпругът ѝ“, каза за БНР Тики Офер, една от психоложките в програмата за взаимопомощ. 

По думите ѝ въпреки, че може да е била до последната секунда до леглото на умиращия, често вдовицата или вдовеца се самоукоряват, че не са направили достатъчно.

„Анализират действията си и откриват десетки ситуации, в които е можело да постъпят иначе и може би биха отдалечили края. При това често има направо физически последствия - депресия, липса на апетит, слабост, виене на свят, сърцебиене. Налага се заедно да анализираме всички действия и най-често стигаме до извода, че при дадената ситуация е направено всичко възможно. Постепенно, човекът започва да приема случилото се като закономерно“, допълни Тики Офер.

Над 600 клуба на вдовци или вдовици има в Израел.

„С помощта на други хора, които са в същото положение, се опитваме да помогнем за преодоляване на първоначалната криза от загубата и намиране на нови жалони в живота. Обикновено за първите седмици има програма с четене на книги и обсъждането им, с гледане на филми. Правим и мини концерти с църковна музика или с различни реквиеми. Мисля, че най-много помагат личните разговори между самите хора в групата. Най-важното е, че на това място не се опитват да те съжаляват, а те приемат като равен. Много помагаме по време на празници, когато загубата се чувства най-силно“.

Следващата стъпка в програмата е помощ при съставяне на нов семеен бюджет, в който вече липсват приходите на починалия, но заедно с това се съкращават разходите.

„Имаме курсове с диетолози и готвачи. Новата схема за хранене е вече съобразена с този, който е останал жив и тя е по-различна. Има и обучение за приготвяне на нови ястия, в нови хобита, в създаване на нови интереси. От няколко месеца до година след случилото се вдовиците се включват в групи за екскурзии, за обучение в танци, за рисуване, за посещение на театър, на опера или каквито културни или други развлечения има в мястото където човекът живее“.

Интервюто можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28