С разчитането на човешкия геном през 2000 година започва развитието на генетиката, както и изучаване на различни вариации в комбинации с различни заболявания, обяснява д-р Олга Антонова, специалист по медицинска генетика, главен асистент в Катедра по медицинска генетика и специализант „Хранене и диететика“ в МУ-София, член на Европейското дружество по човешка генетика.
Д-р Антонова е част от първия сертифициран екип по нутригеномика в България - наука за това как околната среда влияе върху нашите гени, а нутригенетиката е наука за това как нашите гени метаболизират отделните хранителни компоненти. И двете са част от популярната в момента функционалната геномика, която е генетиката, повлияна от нашия живот.
В момента специализира хранене и диететика и може да отговори на въпросите: Има ли гени, които ни карат да ядем сладко и защо 30% от европейците са предразположени към глутенова непоносимост?
"При нас често идват хора, които имат родители със социално значими заболявания като диабет тип 2, остеопороза, артериална хипертония, повишени нива на холестерола. Те виждат до какво може да се доведе човек с един нездравословен начин на живот. Това е тест за профилактика, за превенция на заболявания, които могат да се профилактират успешно и човек да има дълго време добър живот, да бъде здрав и в по-късно възраст. Колкото по-млад се подложи човек на този тест, толкова повече време има да предприеме превенция и да предотврати съответното заболяване," посочи специалистът.
През 2018 г. д-р Олга Антонова представи успехите на младите учени в България в Съвместния изследователски център на Европейската комисия в Италия. Най-новите успехи на български генетици са свързани с проекта за разчитане на генома на столитниците в нашата страна, както и този за болестта на Алцхаймер.
Подробности ще намерите в интервюто на Добринка Добрева с д-р Олга Антонова в подкаста "Младите с име".
Всички епизоди на подкаста "Черната кутия" може да слушате:
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..