Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавният културен институт - мост за идеи на творци от целия свят

Снимка: БНР

"Институтът се превърна през тези години като онзи медиатор, който прави връзката между дипломацията, изкуството и културата. Удобно и приятно място за дипломатическите представителства у нас, които са тук“, каза за БНР Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи.

Изложбата „Чудотворни икони и свети мощи на Балканите“, която се реализирана от Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към СУ  „Св. Климент Охридски“ ще бъде показана в Кюстендил на 18 октомври в навечерието на деня, в който почитаме Свети Иван Рилски.

Снежана Йовева-Димитрова       Снимка: Станислава Пирчева

"Вярата в тази изложба е разказана великолепно и показана с много илюстративен материал от манастири от Република Северна Македония, от Албания, Черна Гора и от България, от Рилския манастир, от Бачковския манастир", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Снежана Йовева-Димитрова.

Преди дни на официално посещение у нас беше делегация от Република Северна Македония по покана на Държавния културен институт към министъра на външните работи. Директорът на Националната художествена галери в Скопие д-р Дита Кирими и изкуствоведът куратор Ана Франговска бяха на визита у нас.

"Дамите имаха изключително богата програма, наситена със срещи на ниво директор на Националната художествена галерия с госпожа Яра Бубнова много конструктивен разговор за обмен на идеи и гостувания на изложби от нашите колекции в бъдеще, със Софийската градска художествена галерия. Много полезни бяха и срещите с академичния състав в Националната художествена академия, той като нашите партньори от Република Северна Македония имат нужда да бъдат обучени в консервация, реставрация. Обмисляме такъв проект“.

Снежана Йовева-Димитрова      Снимка: Станислава Пирчева

Професор д-р Ана Кочева от Института по български език към БАН е автор на книгата "Българите в чужбина - толкова близо, толкова далеч".

"Имах намерение и в третата част да напиша научен текст, но в последствие размислих, тъй като първата част на третия том на сборника е свързана с лични истории за пътуване навън и пътуване обратно. Моята лична история е свързана със семейната история на моят дядо. Моят род е от Вардарска Македония, от Струга, разказвам за това как той пристига в България".

В месечната рубрика "Родина зад граница" в предаването "Нощен хоризонт" можете да чуете и интервюта с Албена Данаилова,  Миглена Иванова, Валентина Шатова, Габриела Иванова 

Албена Данаилова   Снимка: БГНЕС

Албена Данаилова от дълги години живее в Германия и Австрия. Често я наричат „първата дама“ на Виенската филхармония. Тя наистина е първата жена-концертмайстор, записала името си в близо 180-годишната история на оркестъра на Виенската филхармония, считан за един от най-добрите в света. Албена Данаилова е родена в София, в семейство на музиканти. Учи цигулка при Нели Желева - в НМУ „Любомир Пипков“, и при проф. Дора Иванова - в НМА „Панчо Владигеров“.

Габриела Иванова е едно от многото български деца по света. Въпреки, че е на хиляди километри от родината, тя не спира да изучава родния си език и култура в българското училище „Райна Княгиня“ в Дъблин. Днес Габи признава и, че това което я свързва най-силно с родината, е любовта към българската музика. Тя е само на 11 години, но зад гърба си има над 30 национални и международни награди.

Татяна Рехмова е родена в Наместово, малко градче в Северна Словакия, близо до границата с Полша. Успеха в живота ѝ идва именно в България.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00