Изложбата „Чудотворни икони и свети мощи на Балканите“, която се реализирана от Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към СУ „Св. Климент Охридски“ ще бъде показана в Кюстендил на 18 октомври в навечерието на деня, в който почитаме Свети Иван Рилски.
"Вярата в тази изложба е разказана великолепно и показана с много илюстративен материал от манастири от Република Северна Македония, от Албания, Черна Гора и от България, от Рилския манастир, от Бачковския манастир", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Снежана Йовева-Димитрова.
Преди дни на официално посещение у нас беше делегация от Република Северна Македония по покана на Държавния културен институт към министъра на външните работи. Директорът на Националната художествена галери в Скопие д-р Дита Кирими и изкуствоведът куратор Ана Франговска бяха на визита у нас.
"Дамите имаха изключително богата програма, наситена със срещи на ниво директор на Националната художествена галерия с госпожа Яра Бубнова много конструктивен разговор за обмен на идеи и гостувания на изложби от нашите колекции в бъдеще, със Софийската градска художествена галерия. Много полезни бяха и срещите с академичния състав в Националната художествена академия, той като нашите партньори от Република Северна Македония имат нужда да бъдат обучени в консервация, реставрация. Обмисляме такъв проект“.
Професор д-р Ана Кочева от Института по български език към БАН е автор на книгата "Българите в чужбина - толкова близо, толкова далеч".
"Имах намерение и в третата част да напиша научен текст, но в последствие размислих, тъй като първата част на третия том на сборника е свързана с лични истории за пътуване навън и пътуване обратно. Моята лична история е свързана със семейната история на моят дядо. Моят род е от Вардарска Македония, от Струга, разказвам за това как той пристига в България".
В месечната рубрика "Родина зад граница" в предаването "Нощен хоризонт" можете да чуете и интервюта с Албена Данаилова, Миглена Иванова, Валентина Шатова, Габриела Иванова
Албена Данаилова от дълги години живее в Германия и Австрия. Често я наричат „първата дама“ на Виенската филхармония. Тя наистина е първата жена-концертмайстор, записала името си в близо 180-годишната история на оркестъра на Виенската филхармония, считан за един от най-добрите в света. Албена Данаилова е родена в София, в семейство на музиканти. Учи цигулка при Нели Желева - в НМУ „Любомир Пипков“, и при проф. Дора Иванова - в НМА „Панчо Владигеров“.
Габриела Иванова е едно от многото български деца по света. Въпреки, че е на хиляди километри от родината, тя не спира да изучава родния си език и култура в българското училище „Райна Княгиня“ в Дъблин. Днес Габи признава и, че това което я свързва най-силно с родината, е любовта към българската музика. Тя е само на 11 години, но зад гърба си има над 30 национални и международни награди.Татяна Рехмова е родена в Наместово, малко градче в Северна Словакия, близо до границата с Полша. Успеха в живота ѝ идва именно в България.Повече можете да чуете в звуковия файл.255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..