На 30 септември завесата на Миланската Скала тържествено се вдигна за второто заглавие на опера на Росини от триптиха, който театърът посвещава на великия италиански композитор – “Севилският бръснар”. Придружени от виртуозната диригентска палка на маестро Рикардо Шайи, станахме свидетели на един великолепен спектакъл, в напълно нова продукция! “За първи път имам шанса да изпълня шедьовъра на Росини в оригинал, с изключение само на някои речитативи” споделя Маестрото. Носител на наградата “Абиати” за 2012 г. за спектаклите “Бохеми”, “Бягство с маска” и “Набуко”, блеснал в Малмьо и Рим с “Бал с маски”, в Неапол с “Тоска”, в Монте Карло с “Набуко”, Лео Мускато ни покори с режисурата на операта и превърна дебюта в Ла Скала в абсолютен триумф! Динамична смяна на сцените, кулиси в непрекъснато движение и усещане за „театър в театъра“ отличиха представянето на Мускато в режисурата на 21-вата опера в кариерата му. Аплодисментите бяха и за сценографията на Федерика Паролини и избора на костюми на Силвия Алмонино.
В атмосфера на ентусиазъм, сред аплодисментите на публиката, на сцената се изкачи Матиа Оливиери. Елегантен, със силно сценично присъствие и великолепен актьор, италианският баритон брилянтно изпълни ролята на Фигаро. “Великият маестро Росини ни завещава тази партитура, но всеки един от нас трябва да се стреми да добави нещо от себе си – това не са само ноти, но и театър” споделя Оливиери. След вълнуваща изява само преди няколко седмици в “Италианката в Алжир”, имахме удоволствието да проследим поредна великолепна изява на българския мецосопран Светлина Стоянова. Младата певица замести Чечилия Молинари, присъединявайки се към състава чак във втората половина на репетициите. Това не й попречи да блесне в ролята на Розина с великолепен и много чист глас, финес, ясна дикция. “Много обичам да изпълнявам опери на Росини. Неговата музика е трудна, но е и голямо предизвикателство за мен” коментира Стоянова. И още едно завръщане на Миланска сцена– на Максим Миронов, който бе един великолепен граф Алмавива, неслучайно считан за най-добрия тенор на музикалната сцена в тази роля. Сила на гласа, перфектен италиански и вълнуващо изпълнение на “Se il mio nome saper voi bramate” заслужиха овациите на присъстващите. Известен с изпълнения в опери на Росини, Марко Филипо Романо ни очарова в ролята на Бартоло. За своето участие в 8-мо произведение на сцената на Миланcкия театър, Никола Уливиери получи заслужените аплодисменти на публиката за чистото изпълнение в ролята на Базилио. Силно бе представянвето на Костантино Финучи, който бе Фиорело и Лавиния Бини, в ролята на Берта. Овациите бяха и за оркестъра и хора на Ла Скала с диригент Алберто Малаци.
Поредицата от културни изяви с европейско участие "Музика под рилското небе" започват от понеделник, 4 август, обявиха от Общината в Рила. Инициативата е отпреди повече от 10 години на преподавателката по пиано в Музикалната академия в София Даниела Дикова и фондация "Арденца". Ще има концерти и срещи с местни изпълнители във всичките села на общината..
Общината в Кюстендил след повече от 40 години чакане, направи голям жест към задругата на местните занаятчии - стари и модерни. С решение на съветниците на гилдията беше предоставена срещу символичен наем известната Лекарска къща в центъра на града за техен дом, за център на Регионалната занаятчийска камара. Кокетният комплекс с хубав двор и..
В свят, в който вниманието се измерва в секунди, а изкуството често отстъпва пред алгоритмите, има хора, които упорито се връщат към корените, за да ги извадят на светло с нов глас. Един от тях е Тодор Василев — професионален музикант, артист по душа и съвременен интерпретатор на българската класическа литература. В своя проект "Шепот..
Веселин Маринов за пръв път ще участва в едно от големите летни събития в България – фестивала "Сцена на върховете" на Белоградчишките скали. "Обичам Белоградчишките скали. Това е място, което ме кара да се чувствам по-различно", сподели изпълнителят пред БНР. Той ще зарадва и публиката на фестивала в Балчик на 8 септември. "Не..
Българската писателка Стефка Станчева издаде най-новата си книга. Тя носи ефирното заглавие "Мигът на Дора". Слоганът на романа е "Златна Добруджа през погледа на Дора Габе", и е втората книга от трилогия, започнала с вълнуващия роман "Добруджанският феникс". Книгата ще има специални представяния из България на 5 август в Добрич, на 12 август..
Сила ми дава вярата в човешката природа, че все пак е добра. Това казва един по-малко известен, но много интересен поет. Ангел Дюлгеров пише поезия от десетилетия, но едва от тази година се престраши да издаде стихосбирка. Авторът от Перник казва, че най-трудно се пише за Родината. Но и поставя въпроса - дали човекът ще се чувства добре с "брат..
Световноизвестният танцов артист Зия Азази ще зарадва отново публиката в София. Сцената на "Топлоцентрала" ще се превърне в пространство за трансформация от 29-ти до 31-ви юли , когато Азази ще се изяви с две от най-емблематичните си солови изпълнения. "Искам да покажа своите собствени търсения, страданието, освобождението, насладата от..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..