Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анна Стоева показва домашното насилие в свои фотографии

Показани са снимки на личните предмети на жени, убити от партньорите си

2
Снимка: Оля Стоянова

Изложбата "Вещи безценност" показва снимки на личните предмети на жени, убити от партньорите си. Фотографиите можете да видите на оградата на Британския съвет - на ъгъла на улица "Кракра" и "Оборище" в София. Изложбата е част от проекта "Да излезем от кръга на полово базираното насилие срещу жени и деца в България" на Българския хелзинкски комитет в партньорство с Алианса за защита от насилие, основано на пола. Това съобщи електронното издание "Дневник".
Фотография от изложбата „Вещи безценност“  Снимка: Анна Стоева

"Аз лично имам голям интерес към вещите като документалист. Те носят много информация, която не е задължително да се измерва в думи", каза за БНР Анна Стоева, автор на фотографиите.

Анна Стоева, фотограф      Снимка: Ирина Недева

Радослав Стоянов, експерт от правната програма на Българския хелзинкски комитет коментира в предаването "Хоризонт до обед", че последните законодателни промени за борба с домашното насилие са малка половинчата крачка напред:

"Дори и в полето на домашното насилие беше въведено изискване то да е системно, за да бъде едно деяние квалифицирано като извършено при домашно насилие. Това означава, че трябва да има поне три случая, при които пострадалата се е оплакала, за да може да се задейства държавното обвинение и държавата да поеме наказателното преследване на стореното".

Радослав Стоянов          Снимка: Ирина Недева

По думите на Радослав Стоянов децата са най-уязвимите при домашно насилие.

„Ако един възрастен има някакви знания, житейски опит, изграден социален кръг, който може да го подкрепи стига тази информация да стигне до този социален кръг и той да потърси помощ, то едно дете е крайно зависимо от собствените си родители. Не е изключено източникът на насилието да са самите родители. Децата са в особено уязвимо положение и подходът на власите често е с неразбиране, неумение да работят с деца, как да ги разпитват по щадящ  начин. Как да разпознават сигналите за такова домашно насилие. Много често насилието над деца се нормализира като част от възпитанието, от възпитателните мерки. Шамарът все още за много родители е нормален начин, с който те да се справят с някакви ситуации  и предизвикателно поведение на детето".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21