Съществуват грипни вируси в България, макар циркулацията да е на ниско ниво. Това е характерно за този период от годината, но е съотносимо със ситуацията през 2019 година – преди пандемията.
Това съобщи пред Радио София д-р Валери Цеков от Българското сдружение по иновативна медицина.
Все още се анализират намалелите случаи на грип през миналата зима. Със сигурност част от обяснението е в приложените противоепидемичните мерки във връзка с Covid-19, но също така и в съществуването на феномена „вирусно изместване“. При него доминиращият вирус ограничава циркулацията на други.
Не бива да омаловажаваме опасността от сезонния грип, след изпитанията за имунитета дори можем да боледуваме по-тежко.
Няма начин ваксините срещу коронавируса да предпазват и от грипния вирус, подчерта д-р Цеков.
Той препоръча да има около седмица между прилагането на двете ваксини, въпреки че съществуват страни (САЩ, Англия и др.), в които те се поставят в един ден, дори на един и същ крайник.
Според СЗО интервалът между различните ваксини може да е и две седмици.
Няма никакъв риск за конфликт на анти Covid ваксина с каквато и да е друга, обърна внимание д-р Цеков.
Противогрипните препарати вече са в аптечната мрежа на страната ни.
До броени дни ще бъдат доставени и тези, които са предназначени за националната програма, осигуряваща безплатни ваксините за хората над 65 години.
Имунизацията срещу грип може да се направи до края на декември, но все пак по-добре е да по-рано - до средата или края на ноември.
Чуйте целия разговор с д-р Валери Цеков.
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..