Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Система за контрол на въглеродния диоксид в класните стаи прилагат във врачанско училище

Системата е дарение от Иво Евгениев - възпитаник на училището

СУ „Васил Кънчов“ във Враца
Снимка: Фейсбук/ СУ „Васил Кънчов“ във Враца

Както вече добре знаем, една от съществените мерки срещу разпространението на вируса Covid-19 е редовното проветряване в закритите помещения. Кой е точният момент да се "смени" въздухът в учебния кабинет? Отговорът на този въпрос вече е ясен с точност във врачанското училище "Васил Кънчов". Това е първото българско училище, където през тази учебна година беше внедрена умна система за контрол на въглеродния диоксид в класните стаи.
Изследване за чистотата на въздуха в сгради показва, че познавателната ефективност е с 61 % по-добра при по-ниски нива на въглеродният диоксид. Според друго проучване при по-добре вентилирани класни стаи се покачват до 15% резултатите от тестове на учениците в сравнение с учебни помещения с по-лоша вентилация. Тези данни от изследвания, публикувани от Американската агенция за опазване на околната среда цитират от българска компания, която има разработено решение за наблюдение и контрол на въглероден диоксид в класните стаи. Освен в редица европейски страни системата е внедрена за първи път у нас в училище „Васил Кънчов“ във Враца.

Виолета Мицова - изпълнителен директор на компанията, производител  на системата за качеството на въздуха в класните стаи  Снимка: Ива Антонова

"Системата представлява комбинация от хардуер  - това е самото устройство, което инсталирахме на стена и софтуер, което е платформа на данни, където отиват данните от устройството, за да можем да следим чистота на въздуха по стаи като чистотата на въздуха включва въглероден диоксид, температура и влажност на въздуха. Има препоръчители нива в цял свят, които са приети като системата алармира кога трябва да се проветри стаята", каза за БНР Виолета Мицова, изпълнителен директор на компанията производител. 

Системата за контрол на чистота на въздуха е на стойност 10 хиляди лева:

Това е дарение от наш инвеститор, който е първият инвеститор в компанията. Той е възпитаник на „Васил Кънчов“ и е от Враца". 

Дарителят е Иво Евгениев:

„Като става дума за здраве и образование нищо не е скъпо“.

Димитър Марков - директор на СУ „Васил Кънчов“ във Враца  Снимка: Ива Антонова

Димитър Марков - директор на СУ „Васил Кънчов“ във Враца коментира:

„Може би един от най-важните показатели това е нивото на въглероден двуокис и тази система е внедрена в момента чрез едни сензорни устройства във всички класни стаи, кабинети, физкултурни салони, учителски стаи в двата училищни корпуса - това са 45 устройства и ние имаме възможност реално в рамките на учебния ден да следим показателите и да се намесваме“.


Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38