Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Система за контрол на въглеродния диоксид в класните стаи прилагат във врачанско училище

Системата е дарение от Иво Евгениев - възпитаник на училището

СУ „Васил Кънчов“ във Враца
Снимка: Фейсбук/ СУ „Васил Кънчов“ във Враца

Както вече добре знаем, една от съществените мерки срещу разпространението на вируса Covid-19 е редовното проветряване в закритите помещения. Кой е точният момент да се "смени" въздухът в учебния кабинет? Отговорът на този въпрос вече е ясен с точност във врачанското училище "Васил Кънчов". Това е първото българско училище, където през тази учебна година беше внедрена умна система за контрол на въглеродния диоксид в класните стаи.
Изследване за чистотата на въздуха в сгради показва, че познавателната ефективност е с 61 % по-добра при по-ниски нива на въглеродният диоксид. Според друго проучване при по-добре вентилирани класни стаи се покачват до 15% резултатите от тестове на учениците в сравнение с учебни помещения с по-лоша вентилация. Тези данни от изследвания, публикувани от Американската агенция за опазване на околната среда цитират от българска компания, която има разработено решение за наблюдение и контрол на въглероден диоксид в класните стаи. Освен в редица европейски страни системата е внедрена за първи път у нас в училище „Васил Кънчов“ във Враца.

Виолета Мицова - изпълнителен директор на компанията, производител  на системата за качеството на въздуха в класните стаи  Снимка: Ива Антонова

"Системата представлява комбинация от хардуер  - това е самото устройство, което инсталирахме на стена и софтуер, което е платформа на данни, където отиват данните от устройството, за да можем да следим чистота на въздуха по стаи като чистотата на въздуха включва въглероден диоксид, температура и влажност на въздуха. Има препоръчители нива в цял свят, които са приети като системата алармира кога трябва да се проветри стаята", каза за БНР Виолета Мицова, изпълнителен директор на компанията производител. 

Системата за контрол на чистота на въздуха е на стойност 10 хиляди лева:

Това е дарение от наш инвеститор, който е първият инвеститор в компанията. Той е възпитаник на „Васил Кънчов“ и е от Враца". 

Дарителят е Иво Евгениев:

„Като става дума за здраве и образование нищо не е скъпо“.

Димитър Марков - директор на СУ „Васил Кънчов“ във Враца  Снимка: Ива Антонова

Димитър Марков - директор на СУ „Васил Кънчов“ във Враца коментира:

„Може би един от най-важните показатели това е нивото на въглероден двуокис и тази система е внедрена в момента чрез едни сензорни устройства във всички класни стаи, кабинети, физкултурни салони, учителски стаи в двата училищни корпуса - това са 45 устройства и ние имаме възможност реално в рамките на учебния ден да следим показателите и да се намесваме“.


Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01