Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Система за контрол на въглеродния диоксид в класните стаи прилагат във врачанско училище

Системата е дарение от Иво Евгениев - възпитаник на училището

СУ „Васил Кънчов“ във Враца
Снимка: Фейсбук/ СУ „Васил Кънчов“ във Враца

Както вече добре знаем, една от съществените мерки срещу разпространението на вируса Covid-19 е редовното проветряване в закритите помещения. Кой е точният момент да се "смени" въздухът в учебния кабинет? Отговорът на този въпрос вече е ясен с точност във врачанското училище "Васил Кънчов". Това е първото българско училище, където през тази учебна година беше внедрена умна система за контрол на въглеродния диоксид в класните стаи.
Изследване за чистотата на въздуха в сгради показва, че познавателната ефективност е с 61 % по-добра при по-ниски нива на въглеродният диоксид. Според друго проучване при по-добре вентилирани класни стаи се покачват до 15% резултатите от тестове на учениците в сравнение с учебни помещения с по-лоша вентилация. Тези данни от изследвания, публикувани от Американската агенция за опазване на околната среда цитират от българска компания, която има разработено решение за наблюдение и контрол на въглероден диоксид в класните стаи. Освен в редица европейски страни системата е внедрена за първи път у нас в училище „Васил Кънчов“ във Враца.

Виолета Мицова - изпълнителен директор на компанията, производител  на системата за качеството на въздуха в класните стаи  Снимка: Ива Антонова

"Системата представлява комбинация от хардуер  - това е самото устройство, което инсталирахме на стена и софтуер, което е платформа на данни, където отиват данните от устройството, за да можем да следим чистота на въздуха по стаи като чистотата на въздуха включва въглероден диоксид, температура и влажност на въздуха. Има препоръчители нива в цял свят, които са приети като системата алармира кога трябва да се проветри стаята", каза за БНР Виолета Мицова, изпълнителен директор на компанията производител. 

Системата за контрол на чистота на въздуха е на стойност 10 хиляди лева:

Това е дарение от наш инвеститор, който е първият инвеститор в компанията. Той е възпитаник на „Васил Кънчов“ и е от Враца". 

Дарителят е Иво Евгениев:

„Като става дума за здраве и образование нищо не е скъпо“.

Димитър Марков - директор на СУ „Васил Кънчов“ във Враца  Снимка: Ива Антонова

Димитър Марков - директор на СУ „Васил Кънчов“ във Враца коментира:

„Може би един от най-важните показатели това е нивото на въглероден двуокис и тази система е внедрена в момента чрез едни сензорни устройства във всички класни стаи, кабинети, физкултурни салони, учителски стаи в двата училищни корпуса - това са 45 устройства и ние имаме възможност реално в рамките на учебния ден да следим показателите и да се намесваме“.


Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49