Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шефът на Пентагона: Русия да прекрати дестабилизиращите дейности в Черно море

Шефът на Пентагона Лойд Остин на церемонията по посрещането му в Киев.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският министър на отбраната Лойд Остин потвърди ангажимента на Съединените щати за гарантиране на стабилността в Черноморския регион. В Киев Остин посочи още, че Русия е пречка за мирното решаване на кризата в Източна Украйна.

Подкрепата на Съединените щати за суверенитета и териториалната цялост на Украйна е непоклатима, подчерта Лойд Остин в Киев, спирка по време на черноморската му обиколка, която включва още Грузия и Румъния.

Призоваваме Русия да прекрати дестабилизиращите си дейности в Черно море, заяви още американският министър на отбраната.

„Съединените щати ще продължат да оказват помощ за подобряване на военноморския капацитет основно на Украйна, но също така и на Грузия, Румъния и България. Ние отдавна разбираме значението на сътрудничеството и единството между съюзниците и партньорите за възпиране на руската агресия“, категоричен беше Лойд Остин и подчерта, че няма промяна в операционните способности на САЩ в региона.

„Ние оставаме в Черно море и в много други части от този регион. Това е част от нашия ангажимент към партньорите и ще продължим да го изпълняваме. За нас този регион е критичен и оставаме ангажирани със сигурността на нашите партньори“, заяви Лойд Остин в Киев, който допълни, че никоя трета страна няма право на вето върху желанието на Украйна да стане член на НАТО.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Регистрираните като земеделски производители няма да могат да получават обезщетение за майчинство

От 1-и юли 2025-а година обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст вече не може са се получава, ако човек упражнява трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство. Това се отнася за всички случаи, включително и за паричните обезщетения с начало преди тази дата, коментираха за БНР социални..

публикувано на 12.08.25 в 11:05

Военни ще се включат и днес в гасенето на пожара над Сандански

Военни ще се включат и днес в гасенето на пожара над Сандански, който се разгоря отново в неделя заради високите температури и силния вятър. На терен са десетки горски, пожарникари и доброволци, каза за БТА директорът на горското стопанство в Сандански Симеон Ефремов. Той обясни, че има дълъг фронт от около два-три километра, който се обработва...

публикувано на 12.08.25 в 10:53
Вили Лилков

Вили Лилков: Има уникални прилики между Нармаг и Магазин за хората

През 1946 държавата открива народни магазини – Нармаг. Десетилетия по-късно Министерският съвет създава подобна структура – държавна верига под името "Магазин за хората". Първият обект се очаква да отвори врати в Пловдив. Кабинетът създаде държавно дружество "Магазин за хората" Първият "Магазин за хората" е планирано да бъде открит през..

публикувано на 12.08.25 в 10:43

Военнослужещи участват в гасенето на пожари в Сунгурларе и Пирин

Военнослужещи от Сухопътните войски, хеликоптер и екипаж от Военновъздушните сили се включват и днес в гасенето на пожарите в района на селата Славянци и Скала в Община Сунгурларе, както и в Пирин, съобщават от Министерството на отбраната. Локализиран, но не загасен, е пожарът край сунгурларското село Скала   Над 45 души от..

публикувано на 12.08.25 в 10:43
Володимир Зеленски

Според Зеленски Русия не се готви за мир, а за настъпление

Руският лидер Владимир Путин не се готви за прекратяване на огъня или край на войната срещу Украйна, а само ще представи предстоящата в петък среща са САЩ като своя лична победа. Това се казва в доклад на украинското разузнаване и военните командири, получен от президента Володимир Зеленски.  По думите на Зеленски Путин е решен и след срещата в Аляска да..

публикувано на 12.08.25 в 10:31
Велислава Делчева

Омбудсманът иска механизъм за заличаване на данни в ЦКР за кредити, обявени от съда за нищожни

Омбудсманът Велислава Делчева предложи в писмо до подуправителя на БНБ Петър Чобанов да бъде обсъдена промяна в Наредба № 22 за Централния кредитен регистър (ЦКР), с която да се предостави механизъм на заинтересовано физическо лице да има право да подава искане за заличаване на информация в ЦКР за кредитната му задлъжнялост, когато договорът му за..

публикувано на 12.08.25 в 10:23
Бившият посланик на България в Русия Илиян Василев.

Илиян Василев: Путин зависи от Европа, но много силно подцени тази зависимост

Руската имперска политика не се е променила през последните векове. Това напомни пред БНР  Илиян Василев, бивш посланик на България в Русия, преди срещата между президентите на САЩ и Русия, която трябва да се проведе на 15 август.  "В Русия основният бизнес е войната. Тя никога не е постигала икономически модел, който да..

публикувано на 12.08.25 в 10:20