Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Чехия комисия на Сената започна процедура по временното отстраняване на президента от длъжност

Милош Земан
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Чешкият президент Милош Земан е на път да загуби своите правомощия, след като Сенатската комисия по конституционните въпроси започна процедура по временното му отстраняване от длъжност по здравословни причини. За да стане това решение факт, трябва да се произнесат и двете камари на парламента.

Земан е в болница от десетина дни и на практика не може да изпълни своите правомощия за формирането на ново правителство след изборите на 9 октомври.

Според постъпила в Сената информация чешкият президент ще може да  се върне на работа едва след няколко седмици, но и тази прогноза не е сигурна.

Според чешката конституция, президентът играе важна роля при оставката на сегашния кабинет и назначаването на ново правителство и докато той е в болница, тази процедура не може да бъде изпълнена.

И тъй като в Чехия не съществува длъжността вицепрезидент, временно пълномощията на държавния глава се разпределят между премиера и председателя на парламента.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Владимир Путин

Тръмп планира да обсъди утре по телефона с Путин прекратяването на войната на Русия в Украйна

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заяви, че планира да разговаря с руския си колега Владимир Путин утре, за да обсъдят прекратяването на войната на Русия в Украйна. Територии, атомни централи и разделяне на активи са сред въпросите, планирани за предстоящия разговор с Владимир Путин, каза Доналд Тръмп пред репортери на..

публикувано на 17.03.25 в 08:30
Любомир Кючуков

Л. Кючуков за Сърбия: ЕС е в деликатна позиция – да подкрепи демокрацията, без да дестабилизира района

Безспорно, протестите в Сърбия са политически . Те не са насочени само срещу корупцията, а преди всичко против управлението на президента Александър Вучич. Това мнение изрази в интервю за БНР дипломатът, бивш заместник-министър на външните работи Любомир Кючуков.     "Това са граждански протести. Съвършено съзнателно организирани..

публикувано на 17.03.25 в 08:10

Ресторантьорите настояват ДДС да се свали за постоянно до 9%

Собственици на ресторанти и заведения настояват да се свали до 9 процента и да се запази като постоянна ставката по ДДС.  От бранша предупреждават за протести, ако искането им не бъде взето предвид при гласуването на държавния бюджет. Те искат среща с лидера на партията-мандатоносител Бойко Борисов и с участниците в Съвета за съвместно..

публикувано на 17.03.25 в 08:04

Нови правила за социалните медии и търсачките на Острова

От днес в Обединеното кралство групите в социалните медии, търсачките и приложенията за съобщения ще бъдат уведомени да въведат строги мерки за бързо премахване на незаконни материали и намаляване на риска от такова съдържание, съгласно новите правила на британския медиен надзорен орган "Офком", съобщи "Файненшъл таймс". От днес "Офком" ще..

публикувано на 17.03.25 в 08:02
Директорът на УМБАЛСМ „Пирогов” Валентин Димитров дава изявление за медиите, 17 март 2025 г.

Апел от "Пирогов" за кръводаряване за пострадалите от РСМ

14 от пострадалите при пожара в дискотека в македонския град Кочани в събота срещу неделя са приети за лечение в България. От "Пирогов" отправят призив за кръводаряване за пострадалите. Осем са в болница "Пирогов", съобщи директорът д-р Валентин Димитров. Сред тях има три деца: две момичета и едно момче, на по 15 и 16 години. Най-възрастният..

публикувано на 17.03.25 в 07:59

Външните министри на ЕС обсъждат войната в Украйна

Министрите на външните работи от Евросъюза ще обсъдят хода на войната в Украйна на днешното си заседание в Брюксел. Те ще проведат и видеоразговор с украинския си колега Андрий Сибиха. Отношенията ЕС-САЩ, ситуацията в Близкия изток, Сирия и Иран също са теми в дебатите.  България ще бъде представена от министъра на външните работи..

публикувано на 17.03.25 в 07:54
Георги Кузмов

Георги Кузмов е избран за кмет на столичния район "Оборище"

Общинската избирателна комисия на Столичната община обяви за избран кмет на район "Оборище" още на първи тур Георги Кузмов, издигнат от ПП-ДБ. Той е получил 3592 действителни гласа. ВАС окончателно отстрани Георги Кузмов от поста кмет на район "Оборище" За кмет на кметство Доброславци е избран Росен Николов, издигнат от "Възраждане" ...

публикувано на 17.03.25 в 07:47