Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова екопътека „Крановски скален лабиринт“ в Крайдунавска Добруджа

Около нея има колония от скални монашески обители

Николай Панайотов
Снимка: Незабравка Кирова

Днес в село Краново, община Кайнарджа предстои официалното откриване на екопътека „Крановски скален лабиринт“. Пътеката е създадена от Българската асоциация за селски и екологичен туризъм и е подкрепена от община Кайнарджа, както и от представители на местния бизнес.

Това е поредната устроена екопътека в Крайдунавска Добруджа, след като преди около 15 години подобна бе направена към светилището на Залмоксис при с. Стрелково.

Сегашната придобивка, представляваща 3-километров маршрут на две нива, разположена на десния бряг на Суха река, до сами румънската граница, и се очаква да стане модел за усвояване на природното наследство за нуждите на екологичния туризъм.

Крановски скален лабиринт
Крановски скален лабиринт

Сухата река е имала постоянно течение до преди стотина години. Пресъхнала е в средната и долната си част, заради изсичане на околните гори. Около нея има колония от скални монашески обители, датирани от късната античност и учените ги определят като най-старите в Европа.

Осъществяването на проектът „Крановски скален лабиринт“ е първа стъпка към изграждане на бъдещ ландшафтен парк, включващ и други туристически пътеки по поречието на Суха река, разказа Николай Панайотов, изпълнителен директор на Българска асоциация за селски и екологичен туризъм.

Крановски скален лабиринт
Крановски скален лабиринт

Според Николай Панайотов потенциалът на Добруджа е неизчерпаем и е възможност за съживяване на бизнеса в региона чрез отваряне на къщи за гости, ресторанти, магазини и използването на „Летище Кайнарджа“, намиращо се на двайсетина километра от Силистра, за туристически обиколки по въздух.

Самият маршрут е маркиран и започва от центъра на селото. Има карти и табели, които указват посоката и забележителностите.

Авторите на проекта отправят покана към туроператорите, които търсят как да разнообразят програмите си, да обърнат внимание на новата екопътека и да я включат като туристически продукт.


Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кюстендилци излизат на протест срещу ветроенергиен парк в Осогово

Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен . Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради..

публикувано на 30.04.25 в 08:18

Деинфлуенсърите: Откажи, намали, поправи!

Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..

публикувано на 23.04.25 в 10:26

Ейдън Шарън от "Денят на Земята": България може да бъде по-силна и независима със зелена енергия

Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..

обновено на 22.04.25 в 16:39

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39