Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По време на Covid пандемията има рязък спад в хоспитализациите по клинични пътеки

Аркади Шарков: Стимулите за лечение на Covid са спестени от бюджета за болнична помощ

Да се готвим за скъпа зима

Аркади Шарков
Снимка: Ани Петрова

"По време на Covid пандемията има рязък спад в хоспитализациите - ако до 2019 години е имало 2,5 милиона хоспитализации, то през 2021 г. те са с около 500 хиляди по-малко, което води до тези резерви, които НЗОК е успяла да съхрани и сега да разпредели като стимули за лечение на Covid-19. Това са неусвоени пари от бюджета за болничната помощ". Това коментира пред БНР Аркади Шарков, здравен икономист, експерт в Експертния клуб за икономика и политика ЕКИП. 

По думите на икономиста борбата със здравната криза трябва да се разглежда в свързаност с борбата с нарастващата инфлация:

"Въпросът е дали тази помощ, дадена веднъж, както стана с пенсиите, после ще може да бъде отнета. Това е нещо, което се обсъжда. 90% от приходите на лечебните заведения идват от клинични пътеки. Те трябва да се върнат към нормалната си функция и практика - да получават парите си на база извършена дейност. Ето защо има нужда от увеличение на цените на клиничните пътеки, ако парите давани за Covid кризата изчезнат. Рано или късно това трябва да се случи, ако не се случи, ще имаме покачване на дълговете на държавата с вземане на нови държавни заеми".

Според Шарков здравната криза вече е прераснала в социално-икономически план, което се вижда по броя на здравно неосигурени лица, които в момента са близо 1 милион:

"Тези нелекувани хора ще са в бавно нарастваща прогресия, която ще рефлектира и икономически".

Икономистът коментира въвеждането на зелен сертификат, като предположи, че те ще са повод за увеличаване и на темпа на ваксинация, но и ще стимулират издаването на фалшиви сертификати.

По думите на Аркади Шарков трябва да се готвим за скъпа зима

"Парно ще има, но то ще бъде скъпо. Ще има изобилие от стоки, но цените им ще бъдат непосилни за някои хора".

Интервюто на Даниела Големинова с Аркади Шарков в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На плаж в Гърция

Гърция: Министерството на културата предупреди туристите за опасни дестинации

В Гърция има много красиви, но и опасни места за посещение. Властите съветват туристите да са изключително предпазливи, за да не пострадат. Не всичко,което изглежда красиво на снимка може да се посещава от туристите, съобщават специалисти от министерството на културата. Посочват места, които са много опасни. Често опитите да се посетят, водят до..

публикувано на 04.08.25 в 07:41

Над 3 хиляди служители на "Боинг" се готвят за стачка

Над 3 хиляди служители на "Боинг", които се занимават с изграждането на военни самолети и системи за отбрана, планират по-късно днес да започнат стачка. Причината за недоволството на работещите в подразделенията на компанията в Мисури и Илинойс е несъгласието с предложения нов вариант на колективно трудово споразумение. По-рано синдикалисти..

публикувано на 04.08.25 в 07:41

Киев и Москва продължават размяната на удари

Продължава размяната на удари между Киев и Москва. Едновременно с това руските войски увеличават натиска върху градовете в Донбас, останали в украински ръце след повече от три години боеве. Въздушна тревога беше обявена в редица области на страната. Кметът на Одеса съобщи, че в черноморския пристанищен град са се чули взривове. Трима души..

публикувано на 04.08.25 в 07:35
Парад в Техеран, 21 септември 2024 г.

Иран създаде нов съвет за отбрана след сблъсъка с Израел

Иранските държавни медии съобщиха, че най-висшият орган за сигурност в Иран снощи е одобрил създаването на Национален съвет за отбрана след кратката въздушна война с Израел през юни, която беше най-сериозното военно предизвикателство за Иран от войната с Ирак през 80-те години на миналия век, предаде Ройтерс. „Новият орган за отбрана ще прегледа..

публикувано на 04.08.25 в 07:32
Стивън Милър

Съветник на Тръмп обвини Индия, че финансира руската война в Украйна

Високопоставен съветник на президента на САЩ Доналд Тръмп днес обвини Индия, че ефективно финансира войната на Русия в Украйна, като купува петрол от Москва, след като Тръмп засили натиска върху Делхи да спре да купува руски петрол, предаде Ройтерс. "Това, което той (Тръмп) каза много ясно, е, че не е приемливо Индия да продължава да финансира тази..

публикувано на 04.08.25 в 07:29

"Хамас" ще позволи доставката на храна и медикаменти за израелските заложници, има и условие

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че е готова да позволи на Червения кръст да доставя храна и медикаменти за държаните от нея в плен израелски заложници, като в замяна на това поиска Израел да разреши непрекъснати доставки за цивилното население в Газа и да прекрати въздушните разузнавателни операции в периода, в който помощта пристига до..

публикувано на 04.08.25 в 07:15

Разраства се скандалът между израелския посланик и кметът на Атина

Разраства се скандалът между израелския посланик в Атина и кметът на гръцката столица. Опозицията настоява правителството да се намеси по случая. Гняв сред опозицията предизвика изявлението на израелския посланик, който обвини кмета на Атина, че не се премахват антисемитските графити в гръцката столица. Израелските туристи се чувствали..

публикувано на 04.08.25 в 07:11