"Контролът е от изключително важно значение за диабетиците по принцип, тъй като високата кръвна захар е причина най-често за усложненията при тях, за нарушението в тяхното ежедневие, в тяхната работа и комфорта на живот. Тъй като диабетиците са по-предразположени към развитие на различни инфекции, включително и Covid-инфекции. Тук е от изключително важно значение кръвната захар да е нормална. Защо боледуват по-тежко и по-често попадат в интензивните отделения при коронавирусна инфекция - причините са много и многообразни, защото нашите пациенти с диабет са предимно възрастни, с усложнения на диабета или придружаващи други заболявания. Диабетът е заболяване, което засяга основно сърдечно-съдовата система и затова честотата на инфарктите, инсултите и периферната съдова болест е по-голяма при тези болни, още повече при тези, които имат висока кръвна захар“, каза БНР доц. Лъчезар Лозанов, ендокринолог, началник на Клиниката по вътрешни болести в болница „Токуда“ в София.
Повишената кръвна захар води до намалена имунна защита.
"По редица сложни механизми тя има негативен ефект върху клетъчния имунитет - намалено образуване на интерферон, което е основната първоначална защита на организма срещу инфекциите, включително и Covid-инфекциите, а също така и върху Бета- клетъчния имунитет и намалено образуване на антитела. Още една причина е, че диабетът в 80% е свързан със съпътстващо затлъстяване", допълни за „Хоризонт" д-р Лозанов.
По думите му всички проучвания, които са направени досега в продължение на последните две години показват, че при диабетиците няма никакъв риск от странични ефекти от ваксините.
"Същевременно ние виждаме, че при пациенти, които са с Covid-19 и диабет има много тежки последици, тези пациенти боледуват по-тежко. Аз съветвам всички пациенти, които са в рисковите групи, включително и диабетици в това число да бъдат ваксинирани навреме за коронавурис. Диабетиците би трябвало да бъдат ваксиниран всяка година и за сезонния грип“, подчерта лекарят.
БНР излъчва специална рубрика завируса Covid- 19 и ваксините"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..