Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помощите за родители в неплатен отпуск ще са според броя на дните, в които са затворени училищата

Средномесечно броят на подпомаганите лица възлиза на 14 167 семейства

Заместник-министърът на труда и социалната политика Надя Клисурска
Снимка: Пресцентър МТСП

Родителите на деца до 14 години, които не посещават училище, детска ясла или градина поради въведените противоепидемични ограничения, имат право на месечна целева помощ в случай, че са принудени да излязат в неплатен отпуск, тъй като не могат да работят дистанционно, нямат възможност да ползват платен отпуск и не са в болнични.

„Доходните критерии, на които е необходимо да отговарят, за да получат тази помощ възлиза на 150 % от минималната работна заплата за всеки от членовете на семейството. Доходът, ако е под 975 лева, семейството ще има право на такава целева помощ. Размерът на помощта се определя на база на бройката на децата и на база на броя на работни дни, в които децата не посещават училище, когато са въведени ограничения в училището за срок от 10 работни дни, тогава помощта за семейство с едно дете възлиза на 650 лева, за семейства с две и повече деца размерът възлиза на 975 лева. Когато ограниченията в училището са за по-кратък срок - от 6 до 10 работни дни, тогава семействата с едно дете получават 325 лева, а семействата с две и повече деца 487 лева и 50 стотинки. За срок до 5 работни дни от месеца помощта за едно дете е 162 лева и 50 стотинки, а за семейства с две и повече деца е 243 лева и 75 стотинки“, каза за БНР заместник-министърът на труда и социалната политика Надя Клисурска.

Всички кандидатстващи за тази помощ за октомври и не по-късно от края на месец ноември трябва в Дирекциите за социално подпомагане да представят документи, че са в неплатен отпуск.

„Документи, свързани с трудовите им доходи, съответно други доходи от извършване на услуги с личен труд и такива за дейности  в областта на селското, горското и водното стопанство, стипендии, други доходи, защото те генерират доходи в общата база, влизат в тези доходни критерии, които са ограничителни. Необходима е служебна бележка от работодателя, че служителят не може да извършва работата дистанционни от вкъщи, не може да ползва платен годишен отпуск и че не получава парично обезщетени за временна неработоспособност“, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Клисурска.

Документът, че детето не посещава училище ще бъде предаден по служебен път.

Всички родители, които са подали своето заявления за получаване на тази месечна помощ, сега не е необходимо да входират нови заявления, подчерта тя.

„Средномесечно броят на подпомаганите лица възлиза на 14 хиляди и 167 семейства, общата сума, която е изплатена към момента възлиза на 57 милиона и 95 хиляди лева, но това е към дата 30 септември. От 1-ви октомври до 22 октомври са подадени едва нови 45 заявления и молби, но вероятно по-големият наплив от документи ще бъде в следващите дни“.



Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31