Американският производител на лекарства Merck & Co Inc заяви, че лекарственият регулатор на Европейския съюз е започнал преглед в реално време на експерименталното антивирусно лекарство срещу Covid-19 за възрастни на компанията, предаде Ройтерс.
Съгласно процедурата, известна още като "непрекъснат преглед", Европейската агенция по лекарствата (EMA) ще оцени данните веднага щом станат достъпни, вместо да чака официално заявление, когато бъде събрана цялата необходима информация.
Докато на този етап ваксините са основното оръжие срещу Covid-19, експерименталното хапче на компанията Merck молнупиравир (molnupiravir) може да промени битката с коронавируса, след като проучванията показаха, че това лекарство може да намали наполовина вероятността от смърт или хоспитализация за тези, които са най-застрашени от тежко Covid заболяване, посочва Ройтерс.
Предварителните резултати от изследванията показват, че лекарството би могло да намали възможността на коронавируса да се размножава в тялото и по този начин да се избегне настаняване в болница или смъртен случай.
Оценката ще продължи, докато се съберат достатъчно доказателства. След това ще бъде подадено искане за разрешение за достъп до пазара, предаде кореспондентът на БНР в Брюксел.
Merck, която разработва молнупиравир с партньора си Ridgeback Biotherapeutics, подаде на 11 октомври заявление за разрешение за спешна употреба на лекарството в САЩ. Групата от външни съветници на американския здравен регулатор трябва да проведе среща в края на ноември, на която да се обсъди дали да разреши експерименталното антивирусно хапче.
Производителят на лекарства има договор с правителството на САЩ за доставка на 1,7 милиона курса от това лекарство на цена от 700 долара за курс. Наскоро Merck също подписа договори за доставки с редица други страни, включително Великобритания, Малайзия и Сингапур.
Представител на ЕС каза пред агенция Ройтерс по-рано през месеца, че единният блок също обмисля подписването на споразумение за доставка на антивирусното хапче на Merck, но ще го направи едва след като компанията започне процеса на искане на одобрение за лекарството.
Мария Филипова събра най-много точки – 15, след изслушването пред Комисията по оценяването за заместник-омбудсман, съобщава БТА, като цитира институцията. Днес предстои кандидатурата ѝ да бъде внесена в Народното събрание от омбудсмана Велислава Делчева. На второ място е класирана Марина Кисьова де Хесус с 13 точки, а Деница Димитрова..
Прави се опит за реформиране на румънските пощи. Сега те заемат 3-5% дял от пазара на куриерски услуги, с амбицията той да достигне 30%. Това разказа в интервю за БНР журналистът Владимир Митев, кореспондент в Румъния. Съкратени са били 5000 служители. В ход са дигитализация и инвестиции в технологии за разпределяне на пратки, посочи..
Китай очаква всички заинтересовани страни в украинската криза да участват в мирни преговори, насочени към постигане на трайно прекратяване на огъня, което да бъде прието от всички страни. Официален представител на китайското външно министерство коментира предстоящата среща в Белия дом между президентите на Съединените щати и Украйна Доналд..
В България рискът да загинеш на пътя е 2,5 пъти по-висок от средното за Европейския съюз, се казва в становище на Института за пътна безопасност, разпространено до медиите. Директорът на Института Богдан Милчев препоръчва неотложно да се насочат усилията към пропуските в организацията на работа на отговорните институции, защото сега има усещане..
Гърция е готова да подкрепи Украйна за постигане на траен и справедлив мир, заяви премиерът Кириакос Мицотакис. В телефонен разговор с украинския президент Зеленски гръцкият премиер е подчертал, че Украйна заслужава мир, който "зачита нейната независимост, но преди всичко гарантира нейната сигурност". Той е подчертал, че само Украйна има..
Румънският президент Никушор Дан заяви след конферентната неделна среща на т. нар. "Коалиция на желаещите“, че страната му е готова, наред със Съединените щати и европейски партньори, да допринесе за осигуряване на гаранции за сигурност за Украйна, съобщи "Аджерпрес". Той подчерта, че натискът върху Русия, включително чрез санкции, не трябва да..
Областна администрация София започва обновяване на лекоатлетическата писта на стадион "Локомотив". Средствата - 2 460 000 млн. лева, са по линия на Програмата за финансово подпомагане на изграждане и обновяване на спортни обекти - държавна и общинска собственост. Пистата е осветена, което дава възможност през топлите дни денонощното да се ползва...
За първи път в Кирково ще бъде изградена нова църква. Тя ще носи името "Свети Седмочисленици“ и ще се строи изцяло с дарения. За местните християни тя..
В Плевен успешно приключи първата по рода си олимпийска школа по математика. 40 от най-добрите бъдещи математици на България, под ръководство на..
Шестима българи с трансплантирани органи и един жив донор на бъбрек ще участват в Световното първенство за трансплантирани в Дрезден, Германия, което..