Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слаб интерес и висока доходност на емитираните 10,5-годишни ДЦК за 500 млн. лева

Снимка: Ани Петрова

България пое още половин милиард лева нов дълг от вътрешния пазар. С него общата задлъжнялост от началото на годината става 2,3 млрд. при 4,5 млрд. лимит за годината.

На 25 октомври 2021 г. Министерството на финансите преотвори емисия 10,5-годишни държавни ценни книжа (ДЦК), деноминирана в лева, с падеж 17.08.2031 година.

На проведения аукцион бяха пласирани успешно ДЦК за 500 млн. лева съвкупна номинална стойност при среднопретеглена годишна доходност в размер на 0,53%.

Интересът към новите книжа обаче беше доста нисък, като подадените поръчки достигнаха размер от едва 517,9 млн. лева, което съответства на коефициент на покритие от 1,04.

Само месец по-рано (на 20 септември 2021 г.) коефициентът на покритие на предложените тогава 10,5-годишни ДЦК за 300 млн. лева беше 1,69 пункта.

Постигната вчера спреднопретеглена годишна доходност от 0,53% беше най-високата, след като първата емисия от 10,5-годишните книжа беше пусната на вътрешния дълги пазар на 15 февруари тази година. Тогава доходността беше от едва 0,14%, а коефициентът на покритие достигна 1,85 пункта.

В последствие планираният за 8 март 2021 г. аналогичен аукцион беше отменен поради наличието на слаб интерес, въпреки че тогава беше постигнат коефициент на покритие от 1,77 пункта - значително по-висок от вчерашните 1,04 пункта.

Отчетеният вчера лихвен спред спрямо аналогичните германски федерални облигации беше в размер на 65 базисни точки при 53 базисни точки на предходния аукцион за 10,5-годините държавни книжа, проведен на 20 септември.

От страна на участниците вчера беше отчетен висок интерес, посочват от финансовото министерство, като най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките – 85,4%, следвани застрахователните дружества – 8,1%, пенсионни и гаранционни фондове – 4,6%, инвестиционни посредници – 1,6% и други инвеститори – 0,1%.

Заедно с пласираната последна емисия ДЦК новият общ дълг от началото на годината е 2,300 млрд. лева при бюджетно ограничение от 4,5 млрд. лева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Автомобилна администрация" проверява автобусите, които ще превозват деца и ученици

По повод началото на учебната година от Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" извършват проверки на автобусите, които ще превозват деца и ученици. Първоначално проверките бяха в гаражните помещения на превозните средства, а след 15 септември съвместно с МВР и по пътищата, информира Владимир Колев от "Автомобилна администрация". "По време..

публикувано на 12.09.25 в 21:27

Жители на Брезник протестираха срещу безводието

Подписка за създаването на временна комисия към ОбС заради водната криза, започнаха брезничани на проведения тази вечер протест. Целта е да бъде проучено детайлно състоянието на водопроводната мрежа и ако се потвърдят данните за екстремно увеличаване на потреблението, да бъдат установени причините за това. Предложението направи..

публикувано на 12.09.25 в 21:13
Методи Лалов говори пред журналисти в Съдебната палата във Велико Търново -  12 септември 2025 г.

Адвокатът на задържан за побоя над шефа на ОДМВР-Русе: Ще пусна сигнал за длъжностно престъпление

Апелативният съд във Велико Търново промени от задържане под стража в домашен арест мерките на трима от четиримата младежи, които са обвинени за побоя над директора на полицията в Русе старши комисар Николай Кожухаров. Гледат мерките на арестуваните за побоя над директора на ОДМВР - Русе Предстои апелативните магистрати да се произнесат по..

публикувано на 12.09.25 в 21:11
Снимка на Тайлър Робинсън, разпространени от канцеларията на губернатора на щата Юта.

Кой е заподозреният за убийството на консервативния активист Чарли Кърк

Заподозреният за убийството  на американския консервативен активист Чарли Кърк - Тайлър Робинсън, е 22-годишен, родом от щата Юта. Според властите Робинсън е критикувал Кърк в скорошен разговор, а местоживеенето му към момента на стрелбата е било на адреса на семейството му. Робинсън беше арестуван късно снощи, след като семеен приятел се обадил на..

публикувано на 12.09.25 в 21:02
д-р Панайот Панайотов

Научно-практическа конференция "Русенски интервенционални дни"

Научно-практическа конференция "Русенски интервенционални дни" започна работа днес. Във форума участват повече от 300 лекари, сред които гости от 7 държави. Научно-практическата конференция се провежда за шеста поредна година и нейни организатори са лечебните заведения "Медика", Русенският университет и Българското дружество по интервенционална..

публикувано на 12.09.25 в 20:42

Илияна Йотова: Европа трябва да върне лидерските си позиции на световната сцена

Според вицепрезидента Илияна Йотова ролята на България и Румъния за сигурността и развитието на Европейския съюз ще нараства. В интервю за Националната телевизия на Румъния Йотова подчерта, че Европа трябва да върне лидерските си позиции на световната сцена и да диктува решенията. В коментар за трудностите пред сигурността в контекста на..

публикувано на 12.09.25 в 20:21
Земеделски производители и животновъди блокират магистрала близо до Ираклион, остров Крит, Гърция, 5 септември 2025 г.

Гръцките фермери в протестна готовност, планират и блокади идната седмица

Гръцките фермери заявиха готовност за протести и блокади следващата седмица. Земеделци и животновъди от област Тесалия, в Централна Гърция, решиха да преминат към протести следващата седмица.  Те са недоволни от политиката на аграрното министерство. Искат незабавно да получат обезщетения и евросубсидии. Според тях високите цени на електроенергия,..

публикувано на 12.09.25 в 20:10