Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Прекъсването на самсара" - книга за безкрайната верига на преражданията и смъртта

Елена Алексиева е носител на голямата награда на името на Йордан Радичков

Проф. Георги Каприев: Радичков твърдеше, че жанрът на българската култура е точно разказът

Елена Алексиева
Снимка: Ирина Недева

Елена Алексиева е големият победител във второто издание на НЛН „Йордан Радичков“ 2021 за книгата си "Прекъсването на самсара". Ето и кратък и интересен цитат от книгата:

"За шейсет и петия рожден ден на Иван Петров му подариха гроб. Отначало той реши, че е някаква дебелашка шега.

- Вие какво тука... - промърмори той, докато наместваше очилата на носа си, та по-внимателно да прочете документа за безсрочно ползване, издаден от общинската служба „Гробищни паркове“..."

Голямата награда на името на Йордан Радичков се връчва за втора година в Берковица като подарък за неговия рожден ден 24 октомври, на който ден той щеше да стане на 92г.  Но пък остава завинаги със своите книги.

"Много е радостно чувството от присъждането на тази награда. За мен беше и неочаквано. Харесва ми, че има конкурс за сборник с разкази, което е и жанровият фокус на конкурса. Защото този жанр доста последователно се измества от романа и поезията", каза пред БНР Елена Алексиева.

"В този конкурс точно за първото място нямахме никакви разногласия, затова поздравявам отново г-жа Алексиева. А иначе друг такъв уникален конкурс за сборник разкази няма в Бълагиря. Радичков твърдеше, че жанрът на българската култура е точно разказът. Той смяташе, че нашата култура и ежеднение дават по-трудно възможност да се изрази чрез романната форма. А разказът е автеничната форма на  българското мислене, говорене, живеене", посочи пред БНР и проф. Георги Каприев, председател на журито.

"В тексовете не търсехме Радичков и чудаците, а силното литературно внушение", посочи още Каприев.

Получхиме 48 тома, 10 от тях номинирахме. Всеки от тях е много силен сборник, достоен за автора и за родината ни - това е много сериозно постижения, смята проф. Каприев.

Какво е понятието самсара:

Природата ѝ е пустота

Проявлението ѝ е илюзия

Характеристиката ѝ е страдание.

Човек може да прекъсне самсара само тогава, когато успее да изкупи всичко, без да причини страдание никому.

Елена Алексиева е писател и преводач. Автор е на романите: „Рицарят, дяволът, смъртта“, „Тя е тук“, „Нобелистът“ и „Свети вълк“; сборниците с проза: „Читателска група 31“, „Кой?“, „Синдикатът на домашните любимци“, „Приказките на господин Кабода“; драматургичните сборници: „Ангелски огън“, „Жертви на любовта“, както и „Бримка на сърцето“ - дебютна поезия.

Някои от нейните романи, разкази и пиеси са превеждани на френски, английски, руски, испански, полски, унгарски, сръбски език. Пиесите ѝ са поставяни на сцените на Народения театър „Иван Вазов“, Театър 199, Театър „София“ и Пловдивския драматичен театър „Н.О. Масалитинов“. Алексиева е носителка на „Икар“ (2015) за пиесата „Мадам Мишима“, а с пиесата си „Терапевтът“ взе приза за съвременна българска драматургия „Аскеер“ (2013).

Получила е и Наградата на Обществото на независимите театрални критици през 2014 година за постановката „Глас“. Наградата „Хеликон“ (2006) е знак за висока оценка на сборника с разкази „Читателска група 31“. Романът „Свети Вълк“ от Елена Алексиева е удостоен с една от най-престижните български литературни награди - Националната литературна награда за български роман на годината „13 века България“ - 2019.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30