"Продължава притеснението за разплащането на задълженията към пътните строители от държавата, водят се преговори, но някак си няма желание за бързо решаване на този проблем, което допринася за притеснението на фирмите и работниците в тях. Като че ли малко повече политика влиза в тези взаимоотношения". Това каза пред БНР в Деня на строителите инженер Светослав Глосов, почетен председател на Камарата на строителите в България, бивш председател на УС на АПИ.
По думите му адресирането на проблема към бъдещото Народно събрание е нелогично, защото става въпрос за договори, подписани между АПИ и държавното предприятие "Автомагистрали":
"Това са законни договори, които са в сила и касаят възложени от държавата работи към тези фирми".
Инж. Глосов обясни, че АПИ възлага поръчки на фирмите, а те са длъжни да ги изпълняват, съгласно договорите, които са сключили:
"Фирмите нямат право да отказват, тъй като това ще предизвика прекратяване на договора, а те нямат полза от това, защото са си направили организация за изпълнение на договорите, купили са техника и материали. Това е проблем на държавата, който в годините винаги се е решавал".
Според него МРРБ трябва по-бързо да изпълни задълженията си и да одобри проектите, да придвижи необходимите документи и "Автомагистрали" да може да строи магистралите.
"Преведените аванси към фирмите (пътностроителни - б.р.) спестяват милиони на държавата, защото превеждането на такъв аванс води до фиксиране на цените на материалите и на услугата, която трябва да изпълнят. Виждаме в последно време как се качват цените на строителните материали", коментира той.
В предаването "Нещо повече" инж. Глосов подчерта, че в периода на Covid кризата строителният бранш е запазил темпото си на работа и е успял да запази работниците в него, дори има увеличение на възнагражденията им.
Интервюто на Диана Янкулова с инж. Светослав Глосов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Британският премиер Киър Стармър предупреди, че Великобритания е изправена пред определящ епохата избор между лейбъристите и популистката десница, като отправи остра атака срещу Найджъл Фарадж, заявявайки, че лидерът на “реформаторите” нито харесва, нито вярва във Великобритания. В реч на годишния конгрес на управляващата Лейбъристка партия, която..
Нестабилната политическа среда оказва най-съществено влияние върху финансирането на мерки и инвестиции за развитие на цифровата екосистема на страната и изграждането и поддържането на експертния капацитет за успешното реализиране на цифровата трансформация. Това е записано в предложената за обществено обсъждане стратегия за цифрова трансформация до..
Според президента Доналд Тръмп, от Пфайзер са се съгласили да намалят цените на лекарствата, а за пациенти на здравната застраховка Медикейд, която е за възрастни, инвалиди и хора с ниски доходи, обещават най-ниските цени, на които се предлагат лекарствата извън САЩ. От фармацевтичната компания също така са гарантирали, че и в САЩ ще имат..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ситуацията в окупираната от Русия атомна електроцентрала в Запорожие е станала критична, като руски обстрел възпрепятства усилията за възстановяване на външните електропроводи към централата. Във вечерното си видеообръщение Зеленски каза, че един от дизеловите генератори, осигуряващи аварийно..
При случайна проверка в район на Солун лек автомобил не спира и полицията започва да го преследва. Полицаите поставят препятствия по пътя на колата. Шофьорът е принуден да спре, но той и двамата пътници се опитват да избягат. Полицията успява да ги арестува. Сред тях е и 34-годишен българин. Заедно с него в нелегалния трафик на мигранти са участвали още..
Подсилването на отбраната на ЕС и ситуацията в Украйна са темите, които ще са водещи на неформалното заседание на европейските лидери в Копенхаген - страната ротационен председател на ЕС. В Дания и региона засилват мерките за сигурност преди срещата на върха на ЕС в Копенхаген Изграждането на стена от дронове ще бъде във фокуса на..
Нидерландия, Австрия, Германия, Италия и Испания се открояват като най-търсените дестинации за висше образование в чужбина сред българските кандидат -студенти през академичната 2025/26 година. Това съобщиха от една от водещите у нас агенции за образование зад граница. 27 на 100 от всички новозаписани студенти са избрали Нидерландия, Австрия с 12%,..
Над 40 000 евро и 5000 лева са открити в домовете на двамата служители на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", задържани за искан подкуп..
Това не е инцидент, а е типичен случай от последните месеци в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Там функционира организирана група,..
Двамата служители на Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация", задържани за поискан подкуп, вече са уволнени. Това каза на брифинг в..