Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елизабет Втора призова за по-стабилно и по-сигурно бъдеще за планетата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британската кралица се присъедини към общия тон на Конференцията на ООН в Глазгоу с видео обръщение към световните лидери, че "сега е времето за действие за справяне с климатичните промени". 

Елизабет Втора призова световните лидери да създадат "по-стабилно и по-сигурно бъдеще" за планетата. Тя допълни, че историята показва, че когато нациите се обединят за обща кауза винаги има надежда:

"Надявам се, че тази конференция ще бъде едно от онези редки събития, в които всеки ще има шанса да се постави над политиката и да се прояви като истински държавник. Надеждата на всички е, че на тази среща на високо равнище, записана в историческите книги, които тепърва ще бъдат печатани, ще бъдете описани като лидери, които не са пропуснали възможността и сте отговорили на призива на бъдещите поколения."

95-годишният монарх трябваше да присъства на срещата в Глазгоу, но по съвет на лекари се отказа от пътуване. Във видео обръщението, записано в двореца Уиндзър, където си почива, Елизабет Втора отдаде също голяма почит на починалия й съпруг принц Филип за водещата му роля в насърчаването на хората "да защитават крехката планета Земя".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силно земетресение в руския Далечен изток предизвика цунами в Тихия океан

Земетресение с магнитуд 8,7 по "Рихтер" разлюля руския полуостров Камчатка, съобщи Американският геологичен институт. Според системата за предупреждение за цунами в следващите часове са възможни опасни вълни по крайбрежието на Русия и Япония. Японските власти очакват те да достигнат три метра височина и обявиха евакуация за някои крайбрежни райони...

обновено на 30.07.25 в 04:51

Започна евакуация на жителите на село Плоски заради пожара в района

Започна евакуация на жителите на село Плоски, в района на Сандански, заради реалната опасност пожарът да навлезе в селото, потвърди на БНР областният управител на Благоевград Георги Динев.  Два часа след като жителите на село Плоски получиха съобщение чрез системата BG-ALERT да бъдат в готовност за евакуация ако се наложи, това  вече е факт. В..

публикувано на 30.07.25 в 01:17
Пожарът над село Плоски

Вятърът отново разпали пожара над село Плоски

Вой на сирена и предупреждение за силно задимяване чрез системата BG ALЕRT извади хората от село Плоски на площада, а вятърът разпали отново пожара в близката гора.  Вятърът е разпалил отново гората над село Плоски, като за минути пожарът е станал върхов. Районът около селото е силно задимен, а жителите му, които са около 700, са били..

публикувано на 29.07.25 в 23:58

Запръстяват площадката при ТЕЦ "Бобов дол", където се запалиха вагони със слама

Продължава гасенето на балите със слама, които пламнаха преди три дни на площадката на ТЕЦ "Бобов дол".  Прави се запръстяване на площадката, където се подпалиха вагоните, каза за БНР началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил комисар Светлин Георгиев.  Пожар е възникнал отново на площадката на ТЕЦ..

публикувано на 29.07.25 в 21:00
Доналд Тръмп

Тръмп потвърди новия краен срок от 10 дни за Русия да постигне примирие с Украйна

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди във вторник, че новият му краен срок за Русия да постигне споразумение с Украйна е десет дни, считано от днес, съобщават Ройтерс и Блумбърг. "Десет дни от днес... и тогава, знаете ли, ще въведем тарифи и други подобни неща, и не знам дали това ще засегне Русия, защото президентът Владимир..

публикувано на 29.07.25 в 20:59
На заседанието на Комисията по образованието и науката в Народното събрание - 29 юли 2025 г.

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование на дневен ред в ресорната комисия

Парламентарната комисия по образованието обсъди на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забраняват мобилните телефони в училище и се въвежда избираем час по възпитание и ценности.  Промени в Закона за училищното образование обсъжда ресорната комисия в НС МОН предлага редица законови промени,..

публикувано на 29.07.25 в 20:31
Алваро Гарсия Ортис, главен прокурор на Испания

В Испания започва съдебен процес срещу главния прокурор на страната

Върховният съд на Испания потвърди започването на съдебен процес срещу главния прокурор на страната. Алваро Гарсия Ортис е обвинен за изтичане на конфиденциална информация по дело за данъчна измама. Според тримата магистрати от Апелативната камара на Върховния съд има достатъчно доказателства за повдигане на обвинение срещу ръководителя на..

публикувано на 29.07.25 в 20:26