"Отговорността е много голяма - в това никой не се съмнява, на всичкото отгоре тя е една двойна отговорност - от една страна имаш отговорност към автора, към неговата култура, към неговите идеи, от друга страна към българския читател", каза за БНР Иглика Василева.
По думите ѝ преводачът трябва да има инстинкт към текста:
"Аз смятам, че няма непреводими неща - всичко може да бъде преведено, но не е толкова лесно и човек трябва да има някакъв инстинкт към текста и не за конкретния текст и автор, а въобще преводачески инстинкт, защото много често при голямата литература човек попада на непреводими абзаци, завоалирани, преднамерено неясни, подвеждащи усета, словореда и като нямаш сюжет, за който да се хванеш като спасително въже, тогава нещата стават много страшни и действително човек дълго време се колебае, но ако има разработен, култивиран в себе си преводачески инстинкт може в един такъв абзац да си каже - аз знам за какво говори авторът. Усетът ти подсказва какво се крие зад тези думи и често се оказваш прав", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Иглика Василева.
Според нея в българския език трябва да бъдат вмъкнати по-стари думи:
"Много са думите и изразите включително, които трябва да бъдат съживени, защото не може да натоварваме езика с толкова много пасивни английски думи, преведени буквално, преведени погрешно, смешно и глупаво. Езикът няма да издържи повече - навлиза един жаргон младежки, който е нетраен".
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..