"Борбата за глобално лидерство между САЩ и Китай вече далеч не е само в сферата на икономиката, инвестициите и търговията, а е всеобхватна. Тя обхваща вече сигурността, международните организации и иновациите, тя ще определя динамиката на международните отношения в следващите десетилетия". Този коментар направи пред БНР международният анализатор Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, във връзка с критиката на Джо Байдън към лидерите на Китай и Русия, че не са отишли на срещата на високо равнище за климата в Глазгоу.
Според анализатора отсъствието на Владимир Путин и Си Цзинпин от срещата в Глазгоу, а преди това и от срещата на Г-20, показва, че опитите да се изолират Русия и Китай от процесите в света, като избирателно се търси тяхното участие в отделни форуми, трудно биха създали необходимата обстановка на доверие и сътрудничество по глобалните проблеми - пандемия и климат.
"Посещението на директора на Централното разузнаването управление (ЦРУ) Уилям Бърнс в Русия е търсен сигнал за наличието на диалог, но е и индикатор за тематиката на разговорите, като е трудно да си представим, че сред тях ще отсъстват теми като сигурност, контрол върху въоръженията, киберсигурност, Иран, Афганистан, Украйна, Северна Корея. Това посещение показва готовност от двете страни да се премине към форма на работещ диалог, макар и ограничен. Все пак това е плюс, защото за дълъг период от време диалогът беше девалвиран, водеше се само на най-високо ниво и от средство за решаване на проблеми бе превърнат в платформа за отправяне публично на взаимни претенции", посочи в анализа си Кючуков.
По думите му не може да се говори за оттегляне на САЩ от конфронтацията с Русия, а по-скоро има преакцентиране на външната политика на Щатите върху Китай:
"Т.е. съсредоточаване на вниманието върху Азиатско-Тихоокеанския регион, което предполага и адаптиране на отношенията с другите държави. ... Тук се разчита на анонсирания от Байдън план за поставяне в основата на международните отношения на борбата между демокрацията и авторитаризма. Това е своеобразна нова биполяризация на света, която да послужи за идеологическа основа на новата конфронтация, и да не остави място за маневри на ЕС, освен да се нареди зад САЩ".
Кючуков подчерта, че САЩ запазват високото ниво на конфронтация с Русия, като едновременно с това разбират, че така тласкат Русия и Китай един към друг, което означава отказ от Доктрината "Кисинджър", според която в триъгълника Вашингтон, Москва, Пекин най-влиятелна е тази столица, която е по-близо до другите две, отколкото са те помежду си:
"САЩ са наясно, че Русия не се чувства особено уютно като младши партньор в един руско-китайски алианс и затова се опитват да оставят отворена вратата за диалог с Москва".
Интервюто на Георги Марков с Любомир Кючуков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
С гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС - Ново начало", "БСП-Обединена левица" и ИТН парламентът избра Росен Карадимов за председател на КЗК. Той е бивш министър на иновациите и растежа в служебното правителство на Димитър Главчев и председател на Надзорния съвет на ББР. Дебатът за КЗК: Управляващи и опозиция си разменят упреци Конкурентът му..
Премиерът Росен Желязков е поднесъл специални подаръци на папа Лъв XIV и държавния секретар на Ватикана Петро Паролин по време на традиционната визита за утрешния 24 май. Желязков беше приет на аудиенция при новия папа, на когото е подарил специално изработена за случая литургическа одежда омофор. Започна аудиенцията на премиера Желязков при..
Депутатите дебатират по избора на нов състав и ръководство на Комисията за защита на конкуренцията. Сегашният мандат на членовете на антимонополния орган е изтекъл отдавна. Кандидатите за председател са двама - доц. Росен Карадимов, издигнат от БСП-Обединена левица, и номинираният от ПП-ДБ доц. Иван Стойнев. Парламентът избира председател..
Киев реагира остро на обявеното от руския президент Владимир Путин създаване на буферна зона по границата с Украйна. Като "нови агресивни претенции, които ясно отхвърлят усилията за мир" определи намеренията на Москва украинският министър на външните работи Андрий Сибига в публикация в мрежата Х. Според Сибига подобни действия демонстрират, че..
Еврозоната ще бъде добра новина за България, но и за ЕС. Това заяви пред БНР журналистът Георги Готев. Защо икономиките на страните, приели еврото, се развиват по-бързо? "Не сме най-черната овца! Тези решения са винаги политически. Ветровете са в посока на това България да бъде следващият член на еврозоната. Това ще се отрази добре на..
Около 20 футболни фенове са задържани преди и след финала за Купата на България между отборите на Лудогорец и ЦСКА, който се игра снощи в София. Сред арестуваните е мъж, който се е опитал да продаде близо 20 фалшиви билета за Купата на България, научи БНР. Полицията в София е задържала и шестима младежи за нападение и сбиване преди футболната..
Унищожени градински посеви, щети по автомобили и покриви - това са последствията от градушката, която удари севлиевските села в късния следобед вчера. В Батошево са паднали ледени късове с големината на яйце. Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села Градинските посеви на жителите на севлиевското село Батошево и околните..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..