Повече от 40 държави са готови да се откажат от използването на въглища след обещание, поето на срещата за климатичните промени в Глазгоу, съобщи британското правителство.
Големи потребители на въглища, включително Полша, Виетнам и Чили, са сред тези страни. Но някои от най-зависимите от въглища държави като Австралия, Индия, Китай и Съединените щати не са поели подобен ангажимент. Горенето на въглища дава най-голям принос за климатичните промени. Слагащите подписите си под това споразумение поемат ангажимент да прекратят всички инвестиции в нови проекти с използване на въглища като у дома, така и в чужбина.
Те се договориха също за поетапно отказване от електроенергията от топлоелектрическите централи през 30-те години на века в развитите икономики и през 40-те години в по-бедните нации.
Споразумението се подкрепя и от десетки световни организации, а няколко големи банки се съгласиха да не финансират каменовъглената индустрия.
Британският министър на енергетиката Куази Куартенг заяви, че „се вижда краят на въглищата“. Министърът на бизнеса в сянка Ед Милибанд обаче изтъкна, че големите потребители на въглища са извън сделката и че нищо се чува за нефта и природния газ.
Би Би Си коментира, че въпреки напредъка в намаляването на използването на въглища глобално, през 2019 година около 37% от произведеното електричество се дължи на въглищата.
С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..
Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..
Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...
Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..
Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..
Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на пожарникари,..
През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..