Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лиляна Петрова – Лулу провокира с картини, вдъхновени от реални истории по време на криза

Изложбата „Живот с корона“ – един разказ за човека към човека

Лулу с част от картините от "Живот с Корона"
Снимка: Бойко Кичуков

Зад артистичния псевдоним, даден й от децата, на които е преподавала рисуване, Лиляна Петрова разкрива своето собствено виждане за изкуство. Тя познава много добре живописната традиция, но обича да експериментира с техники, цветове и материи. През последните години  Лулу представя своите картини в престижни галерии в Лондон, Флоренция, Кан, София и други. През 2018 година Нюйоркското списание за изкуство ArtTourInternational нарежда Лиляна Петрова сред 60-те най-успешни артисти в света. 

„Живот с Корона“ е програмиране за щастие“, казва Лиляна Петрова. Картините са бягство от ежедневие, наситено със страх и предимно черна статистика, но все пак задават един основен въпрос. 

Какво е да живееш в условия на пандемия?

„След като мой много  близък човек ми изпрати своя снимка, на която беше с маска, аз просто започнах да рисувам. Тръгнах  от скица на лице с маска и ужасени очи, които не знаят какво точно се случва. Рисунките започнаха да  разказват", споделя Лулу.


„В тези абсурдни времена на страх, и притеснение се случват и много красиви неща около нас. За мен изкуството винаги носи тази радост, насладата да видиш нещо, което не ти съобщава колко е страшно.“

За Лулу картините са молитви. "Всеки ден се моля за добро и благополучие, малко да се успокоят нещата, защото за мен този период на пълна изолация, беше и период, в който да мога да намеря себе си."

Докато наблюдава хората и разказва техните истории, без да има възможност за реален контакт, чуждите емоции се отразяват и върху картините, дават им живот.

„Това е трансформация от емоции, състояния и чувства. Един страх се опитах да го превърна в блян и вяра и надежда за добро. Исках с този проект да покажа колко силно може да влияе изкуството. Образа и звука са мощни като лекарство. Творецът може да влияе изключително силно. Аз търся лечение в изкуството." 

Изложбата е от  29 октомври до 14 ноември  в галерия "Неолукс".

Освен живопис, "Живот с Корона" включва и кратък филм мултимедия, музикална интерпретация на композитора Симо Лазаров, както и ревю с авторски облекла. 

Интервюто с Лиляна Петрова можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45