Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В 13 области вече има тестове за учениците до 4 клас

| обновено на 08.11.21 в 18:39
Снимка: архив

В 13 области вече има тестове за учениците от 1 до 4 клас, съобщиха от Министерството на образованието.

Днес на обед изтече срокът, в който родителите на учениците от началния курс трябваше да декларират дали са съгласни децата им да бъдат тествани за Covid  като условие да се върнат в клас. Най-ранната обсъждана дата за това е 10 ноември.

Същевременно синдикати и училищни директори от цялата страна поискаха от служебните министрите на здравеопазването и на образованието тестването да се прави от родителите в домашни условия. Все още се очаква заповедта на просветния и на здравния министър, в която ще бъде подробно разписан механизмът за тестването. В някои училища екипите за тестване вече са сформирани. 

Какви са нагласите сред родители и учители провери репортерът на БНР Андрей Борисов.

Тепърва предстои да бъдат обобщени родителските нагласи относно тестването на учениците от началния етап. Мненията, афиширани в публичното пространство до момента, са разнопосочни.

Мария Ангелова - майка на ученици във 2-ри и 4-ти клас, вече е дала съгласие децата ѝ да бъдат тествани:

„Защото ще бъде много по-спокойна за тях, тъй като в момента масово децата не се тестват, независимо дали имат или нямат някакви симптоми. Тестовете не мисля, че ще бъдат в каквато и да е форма травмиращи. Това трябваше да се случи много по-рано“.

Ивелина Михайлова, майка на ученици със специални образователни потребности в 1-ви и 3-ти клас, не дава съгласието си децата ѝ да бъдат тествани, дори в домашна среда. Тя ще ги пусне на училище, когато тестването отпадне:

"Защото вкъщи само мъжът ми работи. При едно дете, ако се наложи да бъде карантинирано, ние цялото семейство ще бъдем карантинирани и това означава, че ние оставаме без абсолютно никакъв доход".

Втората причина майката да не пусне децата си в училище e че, според нея, тестването на учениците е прелюдия към тяхното бъдещо ваксиниране: "Не бих си позволила детето ми да бъде ваксинирано с нещо, което не се знае до какво довежда".

В декларацията, която родителите трябва да попълнят, ако искат децата им да учат присъствено в клас, са посочени двата конкретни вида тестове със слюнка, които ще бъдат прилагани в училище.

На всяко учебно заведение ще бъде предоставен само единият от двата вида тестове.

Проверка на „Хоризонт“ в две училища в столицата показва, че масово  родителите дават съгласие за тестване на децата им.

Нина Чанева, директор на 23 средно училище „Фредерик Жолио-Кюри“ съобщи за „Хоризонт“, че 94 на сто от родителите са съгласни децата им да бъдат тествани:

„Засичаме всички канали, по които събираме информация, и мисля, че такъв ще си остане и процента - по едно-две деца от клас, до четири някъде се случват, родителят си го оставя вкъщи детето. За момента данните сочат, че всички паралелки от началния етап ще учат присъствено“.

В най-голямото училище в страната, в което се обучават близо 2400 ученици, 18-о „Уилям Гладстон“, по предварителни данни, масовите нагласи също „за“ присъствено обучение на учениците с тестване два пъти седмично.

Директорът Величка Стойчева заяви: „В момента обобщаваме окончателните резултати, но до снощи беше 670 деца, за които бяха дали съгласие за присъствена форма и тестване, и 120 родители, чийто деца ще учат онлайн“.

Същевременно 546 директори на училища в страната поискаха с писмо до министерствата на образованието и на здравеопазването тестването на учениците да се извършва от родителите в домашни условия.

Данко Калапиш - директор на 107-мо основно училище в София:

"Има голямо нежелание от страна на учители. На много места чуваме нежелание на родители учители да им тестват децата".

За тестване на учениците вкъщи, вместо в клас, се обявиха още от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" и консултантът на Столичната община по ваксинирането Тодор Кантарджиев.

Предстои да стане ясно дали училищните директори ще успеят да сформират екипи за тестване на учениците.

В 119-о училище в София екипите вече са готови. В тях участват 75 души - учители, родители и непедагогически персонал:

"Напълно окомплектован е екипът, училищен, са провеждане на процеса на тестване" - коментира директорът на училището Диян Стаматов.

Най-ранната обсъждана дата за връщане на учениците от 1-ви до 4-ти клас в училище е 11 ноември, ако училищните директори успеят да формират екипи за тестването. За да има присъствен учебен процес, е необходимо да бъде изпълнено и още едно условие: минимум 50 на сто от родителите на ниво паралелка да са съгласни децата им да бъдат тествани.

Днес се очаква съвместна заповед на министрите на образованието и на здравеопазването, в която подробно ще бъде разписан механизмът на тестване на децата до 4-ти клас.

Същевременно от Синдикат „Образование” към КТ „Подкрепа” посочиха, че над 87 на сто от учителите не са готови да тестват учениците от началния курс.

Родители организираха „Външна класна стая“ днес пред сградата на Община Бургас в знак на несъгласие с тестването на децата в училище и онлайн обучението.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00

Йотова за евродоклада за РСМ: Голям успех за България

Голям успех за България - така вицепрезидентът Илияна Йотова определи приемането от  ЕП на доклада за напредъка на РСМ по пътя й към членство в ЕС.  Йотова нарече голям успех за България евродоклада за РСМ Пред журналисти в Сопот Йотова оцени високо работата на всички български евродепутати за положените от тях усилия, за да може от доклада..

публикувано на 09.07.25 в 21:46

МВнР: ЕП потвърди ролята си на орган, ангажиран с проследяването на реформаторския напредък на Скопие

"Министерството на външните работи отчита приетата от Европейския парламент резолюция с убедително мнозинство, с която се избягва въвличането на институцията в опити за политическа инструментализация от страна на Република Северна Македония, насочени към заобикаляне на ангажиментите, произтичащи от т.нар. Европейски компромис от 2022 г. В контекста на..

публикувано на 09.07.25 в 21:03

Потушен е пожарът в пазарджишкия квартал "Запад"

Пожарът в пазарджишкия квартал "Запад" е потушен.   От полицията официално съобщиха, че няма пострадали хора. Към момента все още не може да се уточни колко гаражи са изгорели, но според редови пожарникари бройката може да надхвърли 20-сет. Изгорели са и три автомобила. По първоначални данни пожарът е тръгнал от близка до квартала нива, но..

публикувано на 09.07.25 в 20:49

Липсата на кадри и недекларираният труд са сред най-сериозните проблеми при сезонната заетост

Липсата на кадри и недекларираният труд са сред най-сериозните проблеми при сезонната заетост - това се посочва в анализ на Икономическия и социален съвет, който беше представен пред парламентарната социална комисия. Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара и един от докладчиците по анализа, посочи, че..

публикувано на 09.07.25 в 20:16

Осъдиха свекър и свекърва, довели непълнолетна булка на непълнолетния си син в Дупница

Районен съд Дупница наложи наказания "пробация" и "глоба", за двама родители, улеснили непълнолетния си син и момиче, което не е навършило 16 - годишна възраст, да заживеят съпружески, без да са сключили брак, съобщават от правосъдното ведомство. Престъплението е по чл. 191 от НК. Понеже "съпругът" е непълнолетен, прокуратурата повдига..

публикувано на 09.07.25 в 20:07