Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Тодор Галунов: Липсва големият дебат в президентската кампания

Българският гражданин не вярва в изборния процес

Тодор Галунов
Снимка: Личен архив

"Липсва големият дебат в президентската кампания, а това е един модерен вариант на правене на политика по света. Тези, които искат най-висшия държавен пост, трябва да се изправят един срещу друг и всеки да каже ясно своите идеи. Липсва и големият политически дебат между знаковите лидери на партии". Това мнение изказа пред БНР проф. Тодор Галунов, преподавател по политически науки във Великотърновския университет и политолог.

Той прогнозира, че и до края на предизборната кампания няма да видим голям дебат както на кандидатите за поста държавен глава, така и на основните лидери на партии.

Според него някои от кандидатите не са много уверени в себе си и търсят форма да заявят, че не са кандидати на определена партия, но искат подкрепата на същата партия:

"Това е спецификата на тази кампания и това размива политическите идеи".

По думите му партиите продължават да смятат, че по-престижно е да са в опозиция и това прозира в кампанията през липсата на ясни отговори на въпроса какво ще се направи след изборите на 14 ноември:

"Дали ще продължи този страх в партиите да поемат отговорност за съдбата на държавата, или ще се създаде работещо правителство и работещ парламент, това е голям дефицит, защото сме парламентарна република и всичко минава през сериозни промени в нормативната база. Тук политическият елит трябва да вземе своето решение".   

Проф. Галунов посочи като основен проблем липсата на доверие в изборния процес:

"Българският гражданин не вярва в изборния процес. За повече от 30 години политическият елит не може да убеди избирателите, че изборът е честен и прозрачен".

Интервюто на Снежана Иванова с проф. Тодор Галунов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към Кюстендил

В Кюстендил започна пленерът по живопис "Свети Лука"

За 25-и път в Кюстендил започна пленерът по живопис "Св. Лука". Организатори са Сдружението "Международен пленер Свети Лука“, Община-Кюстендил и Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора“.  Традиционната културна проява за Кюстендил завършва  с изложба на 18 октомври, празника на св. апостол и евангелист Лука - покровител на зографите..

публикувано на 12.10.25 в 22:22
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Връщането на заложниците е историческо събитие, носещо тъга и радост

Израелският премиер Бенямин Нетаняху описа предстоящото завръщане на държаните от "Хамас" заложници, като "историческо събитие", което съчетава "тъга" и "радост". Часове преди очакваното събитие Нетаняху направи кратко телевизионно обръщение.  Той изрази надежда, че въпреки "многобройните разногласия" между израелците, в страната ще настъпи..

публикувано на 12.10.25 в 22:15

526 души са гласували за единствения кандидат за кмет на Герман

24% е била избирателната активност на вота за кмет на кметство Герман в Столична община.  526 са гласувалите в днешните частични избори в населеното място.  Общинската избирателна комисия приема изборните книжа от трите секции. Божидар Трайков, издигнат от местната коалиция ГЕРБ - СДС, е единствен кандидат.  Той заемаше поста..

публикувано на 12.10.25 в 22:01

Канадски парк заплаши да умъртви 30 кита, ако не получи финансиране

Канадски увеселителен парк заплашва да евтаназира 30 кита, ако правителството не го подпомогне финансово.   Природозащитници настояват канадските власти спешно да спасят живота на 30-те белуги, които са застрашени от евтаназия в резултат на кризата в бившия морски увеселителен парк "Marineland" в Ниагара Фолс, Онтарио, Канада. Паркът затвори през 2024..

публикувано на 12.10.25 в 21:12
ракета

Зеленски: Ако получим Tomahawk, ще бъдат използвани само срещу военни цели

Ако Украйна получи от Съединените щати ракети Tomahawk, те ще бъдат използвани само срещу военни цели в Русия, но не и срещу цивилни. Това заяви в интервю за телевизия "Фокс нюз" украинският президент Володимир Зеленски, предаде агенция Ройтерс. Зеленски поиска от Макрон още ракети и системи за противовъздушна отбрана Уверението му идва в..

публикувано на 12.10.25 в 20:00
Росен Желязков

Желязков: Основната политическа война в България е за геополитическата ѝ ориентация

Основната политическа война, която се води в България, е тази, свързана с геополитическата ориентация на страната и накъде отива държавата в нейното бъдеще. Тази теза изрази по време на словото си при откриването на Годишната среща на Националното сдружение на общините в Република България в к.к. Албена министър-председателят Росен Желязков.  По..

публикувано на 12.10.25 в 19:57
Кириакос Мицотакис

Гръцкият премиер ще участва на срещата на върха за мир в Газа в Египет

Гърция е поканена да участва на срещата на върха в египетския курорт Шарм ел Шейх за мир в Газа.   Страната ще бъде представена от премиера Кириакос Мицотакис. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис потвърди участието на страната в срещата на върха за ивицата Газа. В делегацията е включен и външният министър Йоргос Герапетридис, което наложи анулиране на..

публикувано на 12.10.25 в 19:24