Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велко Милоев: ЦИК дава неадекватни инструкции къде да се поставят допълнителните 228 машини

Тези машини са били предназначени да преминат транзитно през България, каза Милоев

Велко Милоев
Снимка: Спас Крайнин

Има ли втори Костинброд седмица преди изборите? Как изглежда наличието на 228 машини, идентични на тези, с които гласуваме, складирани в близост до сертифицираните машини за изборите на 14 ноември?

"Тези допълнителни 228 машини са собственост на "Смартматик" - техният производител. От информацията, с коята разполагам, те действително са предназначени за Албания и Грузия. Те въвеждат нови изборни технологии. За мен няма съмнение, че тези машини са били предназначени да преминат транзитно през България. И те не са точно в склада, а пред склада, както разбрахме от изявленията на главния секретар на МВР",  каза пред БНР Велко Милоев, член на Обществения съвет на ЦИК.

Веселин Тодоров, „Сиела Норма“: 228-те машини могат да се използват във вота само ако ЦИК разпореди

"Да, скандалът е можело да се избегне. Още в сряда "Сиела Норма" пише до ЦИК за тази доставка. Предполагам, че това са последните от тези допълнителни 1600 машини за гласуване сега на вота 2 в 1. ЦИК после уведомява ДАНС. На заседание на ЦИК на другия ден въпросът за тези машини се повдига. После ЦИК дава неадекватни инструкции до "Сиела" и жандармерията, да ги разтовари и да ги освободи и да ги сложи в склада и да ги сложи в някое тъмно кюше на склад и ни дайте опис.

Аз, ако бях на мястото на ЦИК щях на секундата с хеликоптер да отида и да видя на място къде са нашите машини за вота, къде са чуждите. И да направя всичко възможно тези машини да не са там. Сега стигнахме до парадоксалната ситуация, че тези машини, които не са собственост на българската държава, да са точно там, където не ги искаме. В близост до нашите машини.

Трябваше още в сряда пред очите на ЦИК да светнат едни червени лампи, че тук ще има сериозен проблем с общественото доверие", заяви още пред БНР Милоев.

Българи, живеещи в Чикаго, изпратиха писмо до Централната избирателна комисия, в което изразяват недоволството си заради невъзможността да гласуват с машина на предстоящите избори тази неделя, въпреки че до този момент винаги са имали тази възможност.

"Организатор съм на избирателните секции в Център "Малката България", Дес Плейнс САЩ. С голямо неудовлетворение научих, че за предстоящите избори в нашите секции ще се гласува с хартиени бюлетини. Това го намирам за недопустимо и ще доведе до отблъскване на гласуването сред нашите съграждани в района на Чикаго. Знам, че ще се оправдаете с буквите на закона", така започва писмото си, адресирано до ЦИК Георги Петров. През месец април в секцията на Георги Петров, открита в сградата на Малко българско училище в Дес Плейнс, гласуват около 800 души. На следващите избори през месец юли заради високия брой гласували през април, трябва да бъде открита още една секция, изискване разписано в Изборния кодекс. Доставени са общо четири машини по две във всяка от двете изборни секции. Открита е дори трета с възможност само за гласуване с бюлетина, но ситуацията през юли не повтаря тази от април".

Сега машини в двете секции няма да бъдат доставени, а българите ще имат възможност да гласуват само с бюлетина.

"Убеден съм, че и много други наши сънародници ще помислят, че отнемането на машините от най-голямата секция в Чикаго ще се разглежда като опит за потискане на вота. С машини е лесно, бързо, удобно и най-вече безгрешно. С бюлетини - трудно, бавно, неудобно - все предпоставки за грешки и отблъскване на хората" завършва писмото си Георги Петров до ЦИК.

Да припомним, че Общественият съвет към Централната избирателна комисия приканва медиите и местните власти по-активно да популяризират демонстрациите на машините за гласуване.
ЦИК отдели за тази кампания голям брой устройства - 280. На сайтовете на повечето районни избирателни комисии и на някои общини са публикувани графици с датите и местата, където гражданите могат да участват в пробното гласуване.


Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Католическата църква в Испания е изплатила стотици хиляди евро обезщетения на жертви на сексуално насилие

Католическата църква в Испания е изплатила стотици хиляди евро обезщетения на жертви на сексуално насилие. През 2025 година са изплатени компенсации на 39 души. Средствата са отпуснати съгласно план за обезщетение на жертвите на насилие, създаден от Католическата църква в Испания. За първата година от действието му са получени заявления от 89 души,..

публикувано на 17.09.25 в 22:10

В Плевен очакват резултатите от втория сондаж при Кожухарска чешма

В Плевен се очакват резултатите от втория сондаж при Кожухарска чешма стана ясно на заседанието на Временната комисия към Общинския съвет. Три предложения на експерти ще бъдат внесени на предстоящото заседание на местния парламент. Днешното заседание продължи близо два часа, на него не присъства представител на ВиК. Заместник-кметът Калоян Къдрийски..

публикувано на 17.09.25 в 22:00
Илюстративна снимка.

Поредица от над 100 земетресения разтревожи жители и туристи на гръцкия остров Кефалония

Голямо напрежение има сред жители и туристи на гръцкия остров Кефалония в Йонийско море, след като  рамките на 48 часа станаха над 100 земетресения -  вторични трусове, които засега са с магнитуд до 3,9 по скалата на Рихтер. Няма информация за пострадали, но хората втора нощ остават навън в паркове и леките си автомобили. Сеизмолозите апелират за..

публикувано на 17.09.25 в 21:53

Федералният резерв на САЩ понижи основната лихва за първи път тази година

Управлението за федералния резерв на САЩ (УФР, Фед) понижи основния лихвен процент с 0,25 процентни пункта, като постави целевия диапазон за лихвата по федералните фондове между 4,00 и 4,25 на сто. Решението е било прието с 11 гласа "за" и 1 "против", като новоназначеният управител Стивън Майрън е гласувал против, настоявайки за по-силно намаление с 0,5..

публикувано на 17.09.25 в 21:45
Чарлз Трети разговаря с Тръмп в Уиндзор, с което даде началото на втората държавна визита на американския президент във Великобритания .

САЩ и Великобритания подписват технологично споразумение

По време на посещението на американския президент Доналд Тръмп във Великобритания предстои подписването на технологично споразумение между двете страни. Водещи технологични компании вече са със сериозни  заявки за участие в бъдещите проекти. Британският крал и кралица посрещнаха в Уиндзор президента и първата дама на САЩ Доналд Тръмп и..

публикувано на 17.09.25 в 21:27

Докладваните случаи на недостиг на лекарства в ЕС са достигнали най-високото си ниво през 2023 г. и 2024 г.

Докладваните случаи на недостиг на лекарства в ЕС са достигнали най-високото си ниво през 2023 г. и 2024 г., а в периода от януари 2022 г. до октомври 2024 г. страните членки са изпитали критичен недостиг на 136 медикаменти. Това се посочва в оповестен доклад на Европейската сметна палата. Съюзът все още не разполага с добре работеща система за..

публикувано на 17.09.25 в 21:00

МС прие постановление за създаване на център за изкуство "Кристо и Жан-Клод“ в Габрово

Министерският съвет прие постановление за създаване на Регионален център за съвременно изкуство "Кристо и Жан-Клод“ в Габрово. Бившият текстилен техникум в града е мястото, идентифицирано като подходящо и тематично свързано с творчеството на световноизвестния авангардист с габровски корен.  Центърът "Кристо и Жан-Клод“ е регионален..

публикувано на 17.09.25 в 20:20