Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър иска помощ от ЕС заради притока на мигранти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Република Кипър е в извънредно положение по отношение на незаконната миграция и иска спешна извънредна помощ от ЕС, съобщи в понеделник вътрешният министър на страната Никос Нурис.

Между 60 и 100 незаконни мигранти и търсещи убежище пресичат на ден разделящата острова "зелена линия" и влизат в Република Кипър, заяви вътрешният министър Никос Нурис в парламента в понеделник.

От началото на октомври страната е изправена пред огромна мигрантска вълна, идваща главно през буферната зона от северната част на острова, подчерта той. Министър Нурис посочи, че в приемния бежански център в момента са настанени 2400 души при капацитет на лагера от 1000 души.

Над 10 000 са поискали убежище в Кипър от януари до октомври тази година. Почти 2500 от тях са от Сирия, а останалите са от страни като Нигерия, Конго, Камерун, Сомалия и други в Азия и Африка.

Заради увеличените и непрекъснати мигрантски потоци от окупираните територии Кипър моли Европейския съюз за спешна извънредна помощ, заяви кипърският вътрешен министър.

Нова лодка с 23 мигранти, сред които 4 жени и 6 деца, пристигна в понеделник късно следобед на територията на британската военновъздушна база "Акротири".

В следващите дни предстои специално заседание на правителството, на което ще бъде обсъдена критичната ситуация и засилването на контрола за предотвратяване на мигрантските потоци.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Удължават противоепидемичните мерки в Кипър до 2 декември

Снижаване на възрастовата граница за поставянето на третата доза ваксина срещу коронавируса и удължаване на действащите ограничителни антиковид мерки до 2 декември ще обсъди кипърското правителство на заседанието си днес. Бустерна доза ще могат да получат..

публикувано на 04.11.21 в 03:22

Кипър намали с 14% ДДС ставката за тока за уязвимите групи от населението

Правителството на Кипър намали с 14% ставката на ДДС върху потреблението на електроенергия за уязвимите групи на населението. Днешното решение е част от пакета компесаторни мерки за подпомагане на домакинствата заради поскъпването на..

публикувано на 04.11.21 в 17:50
Кипър -

Кипър купи израелска система за наблюдение на "зелената линия" на острова

Най-съвременна електронна система за наблюдение от Израел ще бъде инсталирана за охрана на буферната зона и "зелената линия", разделяща Кипър. Междуправителственото споразумение за закупуването й бе подписано от министерствата на отбраната на двете..

публикувано на 05.11.21 в 02:44
Президентът на Кипър Никос Анастасиадис и 4-ма министри ще представят новата стратегия пред международния бизнес

Кипър представя нова стратегия за привличане на международни компании

От 1 януари догодина в Кипър започва изпълнението на нова стратегия за привличане на международни компании в страната в перспективни сектори на икономиката. Нейните възможности и стимули ще бъдат обсъждани днес на кръгла маса на правителството на Кипър..

публикувано на 05.11.21 в 10:28
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест на ресторантьори и хотелиери се провежда в София

Голяма част от центъра на София е затворен заради започналия преди час протест на ресторантьори и представители на туристическия бранш. Двете съсловия настояват, въпреки приетия за 2025-та година бюджет, ставката на ДДС отново да стане 9 процента,..

публикувано на 09.04.25 в 16:17
Главен комисар Любомир Николов

Комисар Николов: Няма данни момчето, паднало от 4-ия етаж, да е бутнато

Няма данни падналото момче от четвъртия етаж на столично училище да е било бутнато. Това съобщи директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов: "Информацията ни е, че момчето, което визирате, е паднало, без да му е оказвана каквато и да е друга..

публикувано на 09.04.25 в 16:15
Президентът на България Румен Радев

Президентът Радев пред Делфийския форум: Европа може да се справи с предизвикателствата

Президентът Румен Радев заяви, че Европа може да се справи с предизвикателствата и да укрепи позициите си в силно оспорван свят, ако признае значимостта на проблемите, повиши нивото си на амбиции и предприеме конкретни действия, като излезе от зоната си на..

публикувано на 09.04.25 в 16:07

В "Граф Игнатиево" почетоха делото на първия командир на авиобазата

До окончателното усвояване на новите изтребители F16 блок 70 ще се поддържат самолетите МИГ 29. "Това е трудна задача, но на този етап се справяме", заяви  командващият Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев пред журналисти в Авиобаза..

публикувано на 09.04.25 в 16:01

МС предлага по-строги правила и наказания за използването на дронове

Правителството предлага по-строги правила за използването на дронове, както и механизми за противодействие на нарушителите. Това предвиждат промени в Закона за гражданското въздухоплаване, които забраняват използването на безпилотни летателни..

публикувано на 09.04.25 в 15:12

Отслужиха панихида за загиналите от атентата в столичния храм "Св. Неделя“

Велбъждският епископ Исаак отслужи панихида за загиналите от атентата в столичния храм "Св. Неделя". На 16 април в деня на Велика сряда се навършват 100 години от кървавото събитие. По този повод след службата в Богословския университет на Софийския..

публикувано на 09.04.25 в 15:11

Държавата увеличава акционерното си участие в "Терем холдинг"

Държавата увеличава акционерното си участие в капитала на дружеството "Терем холдинг" - София.  За целта Министерството на отбраната ще получи малко над 17,6 млн. лева.  Средствата са за ремонт на производствената база на "Терем-Ивайло" във Велико..

публикувано на 09.04.25 в 15:07